– Dziś nad ranemwojska rosyjskie rozpoczęły zbrojną agresję przeciwko naszemu sąsiadowi,niepodległej, suwerennej Ukrainie. Decyzją Władimira Putinaw Europie rozpętana została wojna. Oznacza ona niezliczone tragedie, śmierć izniszczenie. Nikt nie zna tego lepiej od nas Polaków, tak ciężko doświadczonychprzez wojny i agresje – mówił prezydent Andrzej Duda, który wygłosiłorędzie na temat wojny na Ukrainie w czwartek o godz. 20.

Prezydent podkreślił solidarność z Ukrainą i zapewnił,że Ukraińcy mogą liczyć na pomoc Polaków. Jak przypomniał, Polska wielokrotnieprzestrzegała przed możliwą agresją Władimira Putina, choćby ustami LechaKaczyńskiego w trakcie inwazji Rosji na Gruzję. – Musimy na tę kolejnąagresję zareagować niezwykle stanowczo, twardo – zaznaczył.

– Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej iZwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam o pełnej gotowości do zapewnieniabezpieczeństwa naszym granicom. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymisojusznikami z NATO. Jutro w Warszawie odbędzie się spotkanie przywódców państwnaszego regionu, a w Brukseli specjalny szczyt SojuszuPółnocnoatlantyckiego – oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent Polski zaznaczył, że już teraz konsekwencjewojny będą odczuwalne w Polsce. – Wojna na Ukrainie stawia przed naszympaństwem także inne poważne wyzwania. Musimy być przygotowani do przyjęciawielu uchodźców z Ukrainy. Ludzi, którzy będą u nas szukać bezpiecznegoschronienia przed tragedią wojny – powiedział. Jak zauważył, skutkiempoparcia dla Ukrainy będzie również fala propagandowych ataków i dezinformacjize strony Rosji

– Dziś jako zachodni świat zdaje my egzamin zwiarygodności. To od tego w jaki sposób wspólnie zareagujemy na zło, któredzieje się na naszych oczach zależy przyszłość wolnego świata. W tych dniachodpowiadamy na kluczowe pytanie: czy wartości, które wspólnie wyznajemy –wolność, demokracja, praworządność, prawa człowieka, solidarność naprawdę cośznaczą czy są tylko pięknymi hasłami? Dla nas, Polaków, są onefundamentem. Niech żyje wolna, niepodległa i demokratycznaUkraina! Niech żyje Polska! – zakończył prezydent Duda.

https://pch24.pl/musimy-byc-przygotowani-do-przyjecia-wielu-uchodzcow-z-ukrainy-oredzie-prezydenta-andrzeja-dudy/ 24 luty 2022

Posted 
Feb 25, 2022
 in 
Key Issues
 category

More from 

Key Issues

 category

View All

Join Our Newsletter and Get the Latest
Posts to Your Inbox

No spam ever. Read our Privacy Policy
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.