PLATFORMA OBYWATELSKA ZMIENIŁA KANDYDATA NA PREZYDENTA RP

15 maja 2020

Małgorzata Kidawa-Błońska wycofuje się z wyścigu po prezydenturę. Jednomyślną rekomendację zarządu partii otrzymał obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Były prawybory, były też wielkie nadzieje i wielkie zapowiedzi. Ale kampania wyborcza zweryfikowała odbiór Małgorzaty Kidawy-Błońskiej przez społeczeństwo. Poparcie w sondażach spadało, Kidawę-Błońską wyprzedzali kolejni konkurenci, choć jeszcze tydzień temu kandydatka zapewniała, że w wyborach wystartuje.

Decyzja o zmianie kandydata przez Koalicję Obywatelską powoduje, że wydrukowane już karty wyborcze trafią do kosza. Nie ma na nich bowiem Rafała Trzaskowskiego, który w piątek dał sygnał do ostrej politycznej rywalizacji.

Rafał Trzaskowski będzie miał za zadanie odbudowania poparcia tak, by zawalczyć o ewentualną drugą turę wyborów. Jednak ta wizja jest dziś dla Koalicji Obywatelskiej bardzo odległa.

PODPORZĄDKOWANIE NORD STREAM 2 UNIJNYM REGULACJOM TO BARDZO DOBRA INFORMACJA DLA NASZEGO KRAJU

15 maja 2020

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ocenia, że podporządkowanie Nord Stream 2 unijnym regulacjom to bardzo dobra informacja dla Polski.

Niemiecki regulator rynku energetycznego postanowił, że gazociąg nie będzie wyłączony spod prawa Unii Europejskiej. Domagał się tego rosyjski Gazprom, operator Nord Stream 2.

Polska przedstawiła szereg argumentów przeciwko monopolizacji tej inwestycji. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od samego początku apelowało, że Nord Stream 2 nie może być uprzywilejowany.

Unijna dyrektywa gazowa nakłada obowiązek wyznaczenia niezależnego operatora i niezależnego wyznaczania taryf. Przewiduje też dostęp stron trzecich do przepustowości gazociągów z krajów trzecich, które nie zostały ukończone przed 23 maja 2019 roku. Objęcie tymi regułami Nord Stream 2 może obniżyć jego rentowność i opóźnić start. Rosyjski operator nie wyklucza, że odwoła się od decyzji niemieckiego regulatora rynku energetycznego.

OBCHODY 100. ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

15 maja 2020

Msza św. Ojca Świętego Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie 18 maja, diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w całej Polsce, a także orędzia i programy telewizyjne oraz inicjatywy wirtualne złożą się na obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.

W samym dniu urodzin św. Jana Pawła II 18 maja lub w niedzielę go poprzedzającą 17 maja, we wszystkich katedrach, kościołach i kaplicach w Polsce będą sprawowane Msze Święte jako diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. W niedzielę 17 maja uroczystości odbywać się będą w Wadowicach. O godz. 10.30 ks. abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Eucharystii w bazylice Ofiarowania NMP, gdzie był ochrzczony Karol Wojtyła. O godz. 13.00 rozpocznie się koncert z Domu Rodzinnego Jana Pawła II pt. „Urodziłem się w Wadowicach – Karol Wojtyła”. Obydwa wydarzenia będą transmitowane przez TVP1.

Obchody urodzin św. Jana Pawła II rozpoczną się już 16 maja. W Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się modlitwa w łączności – przez kanał YouTube archidiecezji krakowskiej – z Bergamo (Włochy), Nowym Jorkiem (USA), Belo Horizonte (Brazylia) i Krakowem. O godz. 17.00 z kaplicy przy Franciszkańskiej 3, gdzie święcenia kapłańskie przyjął Karol Wojtyła, rozpocznie się międzynarodowa modlitwa różańcowa o ustanie epidemii na całym świecie.

Ponadto w wigilię 100. urodzin Papieża Polaka, w niedzielę 17 maja, w polskich kościołach będzie czytany specjalny list Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przypominają w nim m.in. słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.

W związku z jubileuszem podejmowanych jest też wiele inicjatyw wirtualnych. 18 maja ruszy oficjalnie portal JP2online czyli stworzona przez Centrum Myśli Jana Pawła II wyszukiwarka materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II. Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II został uruchomiony też serwis internetowy Telewizji Polskiej www.jp2.tvp.pl, na którym można znaleźć m.in. archiwalne nagrania ze wszystkich pielgrzymek papieża do Polski. Od roku prowadzona jest też ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie”, która zbiera podejmowane w hołdzie Papieżowi Polakowi dzieła charytatywne, modlitewne, edukacyjne i kulturalne.

Rzecznik Episkopatu zauważył, że wielkim zainteresowaniem cieszy się inicjatywa z hasztagiem #ThankYouJohnPaul2. Polega ona na publikacji w mediach społecznościowych wpisów, zdjęć czy krótkich filmików z podziękowaniami dla św. Jana Pawła II. Inicjatywa ta staje się coraz bardziej popularna nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy i świata.

Obchody jubileuszu w różnych formach będą trwały przez cały rok. Jak zapowiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, ogólnopolskie dziękczynienie za życie św. Jana Pawła II połączone będzie z Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które zaplanowane jest od 14 do 16 czerwca w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach.

OD PIĄTKU KOLEJNY ETAP BADAŃ PRZESIEWOWYCH WŚRÓD GÓRNIKÓW Z PIĘCIU KOPALŃ

14 maja 2020

W piątek rozpocznie się drugi etap badań przesiewowych wśród górników z pięciu kopalń, w których odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem – poinformował Śląski Urząd Wojewódzki. Z danych spółek węglowych wynika, że liczba zakażeń wśród górników przekracza 1,5 tysiąca. „Łącznie zamierzamy przetestować kolejnych 13,5 tys. górników” – poinformował wojewoda śląski.

Testy górników PGG odbywają się w formie drive-thru – pracownicy kopalń podjeżdżają do punktów pobierania wymazów swoimi samochodami. Jeżeli będzie potrzeba, uruchamiane będą kolejne punkty.

Do czwartkowego popołudnia w woj. śląskim potwierdzono łącznie 4 tys. 701 przypadków zakażenia koronawirusem – najwięcej spośród wszystkich polskich regionów; wieczorem poinformowano o 78 nowych przypadkach. 166 osób zmarło, 1029 wyzdrowiało. Od początku epidemii w woj. śląskim przeprowadzono ponad 48,1 tys. testów na obecność koronawirusa.

KE WSZCZĘŁA WOBEC POLSKI PROCEDURĘ WS. JAKOŚCI POWIETRZA

14 maja 2020

Komisja Europejska zdecydowała w czwartek o wszczęciu wobec Polski procedury w sprawie jakości powietrza. W podobnej sytuacji znalazła się także Bułgaria.

Podstawą do wszczęcia procedury – jak tłumaczyła Komisja Europejska – jest brak zapewnienia przez Polskę i Bułgarię możliwości wnoszenia przez osoby fizyczne i prawne skargi do sądu. Miałyby ona dotyczyć rzekomego zaniedbania sprawy jakości powietrza.

„Żaden z tych dwóch krajów nie zapewnił możliwości, by osoby fizyczne czy prawne, których bezpośrednio dotyczy przekroczenie limitów zanieczyszczenia powietrza, (…) mogły wnieść skargi do sądów krajowych” – zaznaczyła Komisja Europejska.

KE stwierdziła, że nasz kraj od lat ma z tym problem. W lutym 2018 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska złamała prawo unijne, dopuszczając do nadmiernych, wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu.

NBP WPROWADZIŁ DO OBIEGU MONETY Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

14 maja 2020

Narodowy Bank Polski wprowadził 14 maja do obiegu trzy monety kolekcjonerskie upamiętniające setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – poinformował bank centralny w czwartkowym komunikacie. To złota moneta w kształcie klipy o nominale 500 zł i dwie monety srebrne o nominale 10 zł.

Jak podano, na awersie złotej monety umieszczono fragment obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II modlący się przy chrzcielnicy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Z kolei na awersie pierwszej srebrnej monety (z wysokim reliefem) widnieje fasada Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach oraz zegar słoneczny znajdujący się na ścianie wadowickiego kościoła z napisem „Czas Ucieka Wieczność Czeka”. Na rewersie monety został przedstawiony św. Jan Paweł II z pastorałem.

Na awersie srebrnej monety umieszczono fragment obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II oraz wizerunek chrzcielnicy znajdującej się w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

„Złota moneta o nominale 500 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 966 sztuk, jej cena wynosi 18 500 zł brutto. Moneta srebrna (z wysokim reliefem) o nominale 10 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 12 000 sztuk, natomiast moneta srebrna z drukiem UV w nakładzie do 16 000 sztuk. Ceny monet srebrnych będą wynosić odpowiednio 200 zł i 140 zł brutto” – czytamy.

KONTROLE GRANICZNE NA GRANICY WEWNĘTRZNEJ PRZEDŁUŻONE O KOLEJNY MIESIĄC

13 maja 2020

Kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z krajami UE zostają przedłużone o kolejny miesiąc – poinformował wydział prasowy resortu spraw wewnętrznych i administracji. Nowelizację rozporządzenia w tej sprawie podpisał szef resortu Mariusz Kamiński.

Jak zaznaczono w komunikacie MSWiA kontrola graniczna na granicy wewnętrznej – z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją – zostaje przedłużona o 30 dni – do 12 czerwca. Według dotychczasowych przepisów kontrole obowiązywały do 13 maja.

Resort zaznaczył, że tak jak do tej pory granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole pozostaną również w portach morskich i na lotniskach.

MSWiA przypomniało, że granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie: z Czechami – 18, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola jest również prowadzona w czterech portach morskich oraz na 17 lotniskach.

Resort poinformował, że na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.

Jak zaznaczono – w zakresie ruchu osobowego w kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych, granicę państwową mogą przekraczać obywatele polscy, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli polskich lub pozostają pod ich stałą opieką. Do Polski wjechać mogą również: cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka; osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin; cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu.

Prawo wjazdu mają także cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Polski. Wjechać mogą również cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób.

Resort zaznaczył, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego SG, może zezwolić na wjazd na terytorium kraju cudzoziemcom innym niż wskazani powyżej.

PAMIĘĆ O MARSZAŁKU JÓZEFIE PIŁSUDSKIM I GENERALE WŁADYSŁAWIE ANDERSIE

12 maja 2020

12 maja 1935 roku był dla milionów Polaków dniem żałoby – tego dnia w Belwederze zmarł marszałek Józef Piłsudski, jeden z ojców polskiej niepodległości. „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek” – tak na pogrzebie Józefa Piłsudskiego mówił prezydent Ignacy Mościcki, a pożegnanie Naczelnika Państwa miało wyjątkową oprawę. Najpierw tysiące warszawiaków żegnało marszałka w Belwederze oraz w katedrze św. Jana, potem Naczelnika Państwa żegnały tłumy na trasie przejazdu specjalnego pociągu do Krakowa. Wreszcie rzesze przyszły na Wawel, aby oddać hołd swemu przywódcy. Marszałek – jak podkreśla historyk Mariusz Olczak – stał się dla kolejnych pokoleń Polaków postacią symboliczną.

Z kolei 12 maja 1970 roku stał się dniem żałoby dla tysięcy byłych żołnierzy II Korpusu Polskiego, Polaków żyjących na emigracji oraz patriotów mieszkających w rządzonej przez komunistów Polsce. Tego dnia zmarł generał Władysław Anders. To postać nietuzinkowa – zauważa historyk prof. Piotr Niwiński. – Wyprowadził setki tysięcy Polaków ze Związku Sowieckiego, uratował im życie. To człowiek, który potrafił poprowadzić politykę i Wojsko Polskie, że stało się słynne na całym świcie.

Obaj bohaterowie, chociaż tak bardzo różnili się politycznie, byli wiernymi synami ojczyzny.

Hołd obu bohaterom oddalali przedstawiciele władz. Sejm uczcił marszałka Piłsudskiego minutą ciszy.

Przed pomnikiem naczelnika Państwa kwiaty złożył prezydent Andrzej Duda. Wieniec przed pomnikiem generała Andersa złożył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Zarówno Józef Piłsudski, jak i generał Anders są symbolami walki o niepodległą Ojczyznę. Symboliczne stały się też ich daty śmierci. Józef Piłsudski zmarł w 9. rocznicę przewrotu majowego, podczas którego przejął władzę. Generał Władysław Anders – w 26. rocznicę rozpoczęcia walk o Monte Cassino.

AMBASADOR ANDERS PRZY GROBIE OJCA W 50. ROCZNICĘ JEGO ŚMIERCI

12 maja 2020

W 50. rocznicę śmierci dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa jego córka, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, złożyła biało-czerwony wieniec przy jego grobie na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino.

Oficjalne uroczystości rocznicowe zostały odwołane z powodu pandemii.

Wspomnienie ambasador Anders o ojcu opublikował dziennik „La Stampa”.

„To mój ojciec zdecydował, że chce być pochowany na Monte Cassino ze swymi żołnierzami. (…) Monte Cassino z 1072 polskimi grobami jest także dzisiaj dla każdego Polaka częścią Polski w Italii” – podkreśliła na jego łamach.

„Przez cały czas, jaki pamiętam, mój ojciec marzył o wolnej Polsce. Nie żył wystarczająco długo, by ją zobaczyć” – dodała.

Zaznaczyła też, że generał „musiał straszliwie cierpieć widząc, co się dzieje w jego ukochanej Polsce, podczas gdy on i wielu jego żołnierzy dalej żyło na wygnaniu w Zjednoczonym Królestwie”. „Spędził te wszystkie lata, starając się pomóc zarówno swemu narodowi na wygnaniu, jak i tam, gdzie było to możliwe i w ukryciu tym, którzy wrócili do Polski” – wspomniała ambasador RP.

Córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego podkreśliła, że szokiem dla jej ojca musiało być odebranie mu przez komunistów polskiego obywatelstwa.Publicznie generał Anders, który spędził 22 miesiące w więzieniu na Łubiance, zawsze stanowczo występował przeciwko reżimowi – powiedziała.

„Prywatnie, w domu, wydawał się mieć zawsze dobry humor. Nigdy nie był zgorzkniały, lubił wspominać Polskę, jaka była przed wojną i unikał opowiadania mi o grozie, jaką przeżył” – wspomniała ambasador.

Podkreśliła, że dowódcę uwielbiali jego żołnierze. Jak stwierdziła, „nie tylko dlatego, że uratował im życie, wyprowadzając ich z Syberii, ale dlatego, że dla nich był jak ojciec”. Poszliby za nim na koniec świata” – dodała Anna Maria Anders.

Przypomniała na łamach włoskiej gazety o decydującej roli wojsk pod wodzą jej ojca w wyzwoleniu Włoch.

KE ZATWIERDZIŁA POLSKI PROGRAM WSPARCIA DLA GOSPODARKI W WYS. 450 MLN EURO

11 maja 2020

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program wsparcia dla gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa w wys. 450 mln euro (ok. 2 mld zł) – poinformowała KE w komunikacie.

„Ten polski program o wartości 450 milionów euro – współfinansowany z funduszy strukturalnych UE – umożliwi Polsce dalsze zwiększenie dostępu do płynności potrzebującym przedsiębiorstwom poprzez udzielanie pożyczek i gwarancje państwowe na pożyczki pokrywające 100 proc. ryzyka w wysokości do 800 tys. euro na przedsiębiorstwo. Wsparcie pomoże firmom działającym we wszystkich sektorach kontynuować działalność w trakcie i po wybuchu pandemii koronawirusa” – poinformowała wiceszefowa KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji. Wsparcie będzie miało formę pożyczek i gwarancji publicznych na pożyczki.

Program będzie dostępny dla firm działających we wszystkich sektorach, które mają dostęp do europejskich funduszy strukturalnych i borykają się z trudnościami w wyniku wybuchu koronawirusa. Jak podała KE, szacuje się, że ze wsparcia skorzysta około 7 tys. przedsiębiorstw.

BALTIC PIPE Z KOMPLETEM POZWOLEŃ

11 maja 2020

Uzyskanie od administracji szwedzkiej pozwolenia na układanie gazociągu Balic Pipe oznacza, że Gaz-System ma komplet pozwoleń na budowę dla wszystkich odcinków projektu, w każdym z krajów, przez które gazociąg ma przebiegać – wynika z komunikatu spółki.

Gaz-System podał, że 7 maja 2020 r. rząd szwedzki zatwierdził budowę gazociągu Baltic Pipe w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji na Morzu Bałtyckim.

Zgodnie z informacją, trasa rurociągu w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej będzie wynosiła ok. 85 kilometrów.

Dodano, że uzyskanie pozwolenia dla budowy gazociągu podmorskiego w szwedzkich obszarach morskich jest też ostatnim etapem procesu pozwoleniowego i oznacza, że zgodnie z założeniami, projekt Baltic Pipe wszedł w fazę realizacji.

Spółka informuje, że część podmorska realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodziła przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji. Trasa całej części podmorskiej będzie wynosiła ok. 275 kilometrów.

Zarówno polskie jak i duńskie władze zatwierdziły już budowę wszystkich elementów projektu Baltic Pipe w części lądowej i morskiej.Planowana data oddania gazociągu do eksploatacji to październik 2022 roku – wyjaśnia spółka.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

MSZA ŚW. W INTENCJI OFIAR KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

10 maja 2020

W niedzielę rano w warszawskim kościele seminaryjnym odprawiona została Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w niej m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki.

Po Mszy św. złożono kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na Placu Piłsudskiego.

Wieczorem odprawiona została Msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po mszy jej uczestnicy przeszli w Marszu Pamięci na plac Piłsudskiego.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

ROSJA WYKORZYSTUJE HISTORIĘ, BY USPRAWIEDLIWIAĆ SWÓJ DZISIEJSZY IMPERIALIZM

9 maja 2020

Rosja wykorzystuje historię do uzasadniania bieżących działań imperialnych – powiedział dyrektor departamentu bezpieczeństwa narodowego kancelarii premiera Stanisław Żaryn. Skomentował w ten sposób wystąpienia przedstawicieli rosyjskich władz z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej. .

Dodał, że „Moskwa z premedytacją wykorzystuje kłamstwo i manipulacje, fabrykuje +nowe dokumenty+, fałszuje rzeczywistość historyczną, by udowodnić, że Związek Sowiecki w czasie II wojny światowej działał jedynie w sposób chwalebny, zaś głównym skutkiem działań Kremla było wyzwolenie Europy spod jarzma nazizmu”.

„By osiągnąć ten cel, Kreml musi wymazać z historii i społecznej pamięci wszystkie fakty przeczące odgórnie przyjętej tezie. Dlatego Rosja atakuje każdego, kto nagłaśnia sowieckie zbrodnie i nie godzi się z fałszowaniem historii” – powiedział Stanisław Żaryn, który jest także rzecznikiem ministra-koordynatora służb specjalnych.

Według Stanisława Żaryna „każde państwo, które przypomina udział ZSRS w rozpoczęciu II wojny światowej, sowieckie zbrodnie na Polakach, w tym zbrodnię katyńską, a także nagłaśniające ustanowienie nowej brutalnej okupacji w Europie Środkowej i Wschodniej po 1945 roku, jest i będzie atakowane przez Kreml”.

„Rosyjska gra kłamstwami nt. historii ma znaczenie strategiczne. Rosja na bazie +wyzwoleńczej+ natury działań sowieckich w czasie II wojny światowej legitymizuje swoją imperialną politykę i oczekuje od świata przyzwolenia na stosowanie presji politycznej, dyplomatycznej, a nawet militarnej wszędzie tam, gdzie uzna, że +odradza się nazizm+. Rosja historię wykorzystuje do uzasadniania bieżących działań imperialnych” – ocenił Stanisław Żaryn.

Jego zdaniem ostatnie przekazy polityków rosyjskich – zwłaszcza prezydenta Władimira Putina – a także innych rosyjskich podmiotów „należy analizować przez pryzmat wieloletniej kampanii zakłamywania prawdy o zbrodniczych działaniach Kremla oraz faktu, iż historia jest przez Moskwę cynicznie wykorzystywana do działań politycznych wobec innych państw”.

Do wkładu ZSRS zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami i państwami Osi, a zarazem roli narzucenia krajom środkowej i wschodniej Europy nowych reżimów, a także do paktu Hitler-Stalin nawiązał przed dwoma dniami ambasador Stanów Zjednoczonych przy OBWE James Gilmore.

„Podczas gdy wojsko i ludności cywilna Związku Radzieckiego poniosły ogromne ofiary dla pokonania nazizmu – i składamy im bez reszty hołd – nie powinniśmy zapominać, że druga wojna światowa zaczęła się w 1939 roku, gdy Stalin i Hitler zawarli pakt, który podzielił Europę Wschodnią na strefy kontrolowane przez nazistów i Sowiety” – mówił Gilmore. Zapewnił, że USA są okazują solidarność ze swoimi europejskimi partnerami „przeciw fałszowaniu historii przez Rosję”.

W sobotę prezydent Władimir Putin w wystąpieniu z okazji obchodzonego w Rosji 9 maja Dnia Zwycięstwa powiedział, że „świat obronił i uchronił radziecki żołnierz”. Dzień wcześniej stwierdził, że Rosję próbuje się postawić „w fałszywej sytuacji” strony, która powinna mieć poczucie winy za wybuch II wojny światowej. Wyraził przekonanie, że jego kraj, którego 27 mln obywateli zginęło w II wojnie, „nie może mieć poczucia winy”. Zauważył, że „Związek Radziecki w istocie pod koniec lat 80. potępił tajną część paktu Ribbentrop-Mołotow”. Dodał, że wobec tego kraje europejskie powinny „potępić podział Czechosłowacji”, tj. układ monachijski z 1938 r. Oskarżył państwa zachodnie, że w 1938 roku spotkały się w Monachium z Hitlerem i Mussolinim i „pozwoliły rozszarpać Czechosłowację”, w czym miała udział także Polska.

DZIEŃ EUROPY – NA PAMIĄTKĘ TAK ZWANEGO PLANU SCHUMANA

9 maja 2020

W sobotę, 9 maja, obchodzono Dzień Europy – oficjalne święto Unii Europejskiej. Powołana do życia Wspólnota miała na nowo zjednoczyć Stary Kontynent po II wojnie światowej.

„Europa nie powstanie od razu ani według jednego planu. Będzie budowana poprzez konkretne osiągnięcia, które najpierw stworzą rzeczywistą solidarność” – mówił siedemdziesiąt lat temu jeden z ojców założycieli Unii Europejskiej, autor planu zjednoczenia Europy, Robert Schuman.

Dokument zakładał powołanie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

– Miała to być organizacja, której celem była koordynacja w zakresie polityki wydobycia węgla oraz koordynacja w zakresie produkcji stali pomiędzy sześcioma państwami Europy Zachodniej – przypomniał dr Tomasz Matras, politolog.

Założenie twórców było proste: ujarzmić niemiecki potencjał gospodarczy. W innym wypadku ponownie mógłby posłużyć Niemcom do budowy militarnej potęgi. Projekt okazał się sukcesem i z czasem Wspólnota zaczęła się poszerzać.

Później nastąpiła integracja polityczna i monetarna. Robert Schuman w swoim planie zakładał budowę Europy Ojczyzn, opartej na wartościach chrześcijańskich.

– Natomiast z czasem twórcy Unii Europejskiej, którym przyświecały wartości katolickie, zostali wyparci ze świadomości obecnych polityków Unii Europejskiej, na rzecz bardzo mocno liberalnych, czy też lewicowych poglądów – akcentował dr Tomasz Matras.

Dziś unijni przywódcy chcą nadać europejskim wartościom nowe znaczenie.

– Europa oznacza wolność, tolerancję, otwartość, różnorodność, szacunek, innowacyjność, kreatywność, dynamizm. Europa to również solidarność i jedność – mówił z okazji dzisiejszych obchodów przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Niestety, propagowana przez unijnych przywódców wolność często jest tylko deklarowana.

Unijne instytucje coraz śmielej ingerują w wewnętrzne sprawy państw członkowskich. Zamiast jedności i szacunku, bogatsze kraje, takie jak Niemcy czy Francja wywierają wpływ na mniejsze państwa.

Polska przystąpiła do Unii Europejskiej szesnaście lat temu – 1 maja 2004 roku

Posted 
May 18, 2020
 in 
Polish News
 category

More from 

Polish News

 category

View All

Join Our Newsletter and Get the Latest
Posts to Your Inbox

No spam ever. Read our Privacy Policy
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.