Polish news

April 19, 2020
0

Wiadomości z Polski, 17 kwietnia 2020

ODMRAŻANIE POLSKIEJ GOSPODARKI BĘDZIE ETAPOWE

17 kwietnia 2020

Od poniedziałku w życie wchodzi pierwsza faza tzw. odmrażania polskiej gospodarki. Dotyczy ona przede wszystkim handlu. Tymczasem rząd apeluje o zachowanie dyscypliny izolacji i utrzymanie środków bezpieczeństwa w miejscach publicznych.

Nowe wytyczne dotyczące rozluźnienia niektórych restrykcji związanych z walką z koronawirusem przedstawił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. – Otwarcie lasów i parków, przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji – oznajmił premier.

Zmienią się też przepisy dotyczące handlu. – W sklepach do 100 metrów była możliwość obsługi 4 klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 metrów jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, czyli jeżeli w sklepach jest 150 metrów kwadratowych, to 10 osób może być obsługiwanych w tym sklepie – wskazał Mateusz Morawiecki.

Zasada „1 osoba na 15 metrów kwadratowych” będzie obowiązywała również w kościołach. Gospodarka w czasie epidemii nie może stać w miejscu – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dlatego w najbliższym czasie sukcesywnie wprowadzone dotąd obostrzenia będą łagodzone.

Kolejnym etapem powrotu do normalności jest powrót obowiązkowych szczepień dla dzieci. Zalecenie od soboty wchodzi w życie. Według rzecznika Ministerstwa Zdrowia, powrót do obowiązkowych szczepień może też uchronić Polaków przez kolejnymi chorobami.

Przed rządem z pewnością trudne zadanie. Rząd będzie musiał oszacować ważność poszczególnych sektorów dla całej polskiej gospodarki, a z drugiej strony poziom czy skalę, w jakiej zostały one dotknięte przez kryzys.

W kolejnym etapie rząd planuje m.in. otworzyć sklepy budowlane oraz hotele i inne miejsca noclegowe. Przywrócone do funkcjonowania zostaną także biblioteki, galerie sztuki i muzea.

JESTEM PRZECIWNY JAKO MARSZAŁEK I LEKARZ, BY WYBORY ODBYWAŁY SIĘ W ŚRODKU EPIDEMII

17 kwietnia 2020

„Jestem przeciwny jako marszałek, jako lekarz, jako ten, który ma rodzinę, bliskich, aby wybory odbywały się w środku epidemii. Bo przypomnę, że była mowa, że szczyt będzie na Wielkanoc, teraz już jest mowa, że koniec kwietnia, może początek maja. Nie można przez żądzę władzy, niepohamowaną żądzę władzy narażać zdrowia i życia Polaków i nie mam co do tego żadnych moralnych i etycznych wątpliwości i uważam twardo, że te wybory w maju nie powinny się odbyć. One powinny być przesunięte na okres, kiedy wirus będzie albo opanowany albo osłabiony albo pokonany i nie mam co do tego żadnych wątpliwości” – mówił w TVN24 Tomasz Grodzki.

Dopytywany o senackie prace nad ustawą dot. powszechnego głosowania korespondencyjnego w najbliższych wyborach prezydenckich, Grodzki podkreślał, że senatorowie „wykonują starannie pracę legislacyjną”, zbierając opinie m.in. RPO i PKW, która, jak ocenił, „jak młodzież mówi jest wyautowana z tego procesu wyborczego, który ma robić rząd i poczta”.

„Pytamy też SN, dostaliśmy informację z instytucji europejskich, będziemy pytać epidemiologów i dopiero potem senatorowie podejmą decyzję w głosowaniu. Ale na dzień dzisiejszy, jeżeli miałbym wyczuwać nastroje demokratycznej większości, to ta ustawa jest do odrzucenia” – stwierdził marszałek Senatu.

NIEPEWNA PRZYSZŁOŚĆ OBYWATELSKICH PROJEKTÓW USTAW

16 kwietnia 2020 

Projekt „Zatrzymaj Aborcję” nie był jedynym projektem obywatelskim, nad którym głosowali w czwartek posłowie. Do prac w komisjach skierowano trzy inne tego typu inicjatywy obywatelskie: projekt umożliwiający udział w polowaniach osób poniżej 18. roku życia, projekt „STOP Pedofilii” i projekt „Stop 447”.

To posiedzeniu Sejmu upływa pod znakiem projektów obywatelskich. Większość z nich wzbudziła w Sejmie gorące dyskusje. Pierwszym projektem, który wywołał wiele emocji, była nowelizacja prawa łowieckiego, umożliwiająca udział osób poniżej 18. roku życia w polowaniach. 

Projekt „STOP Pedofilii” to projekt dotyczący karania za seksualizację i demoralizację dzieci, który zyskał poparcie m.in. klubu Prawa i Sprawiedliwości. Lewicowa opozycja złożyła wniosek o odrzucenia projektu „STOP Pedofilii”. Wniosek ten upadł.

Żywą dyskusję wywołał obywatelski  projekt ustawy zobowiązujący polskie władze do przeciwstawienia się roszczeniom majątkowym niektórych środowisk żydowskich. Prawo i Sprawiedliwość poparło tę inicjatywę, choć posłowie klubu podkreślali, ze polskie i międzynarodowe prawo chroni nasze interesy przed nieuzasadnionymi roszczeniami do pożydowskiego mienia bezspadkowego. Sejm zgodził się na prace w komisjach nad projektem „Stop 447”,  choć nie poparł wniosku o natychmiastowe przystąpienie do drugiego czytania.

W WARSZAWIE WYLĄDOWAŁ NAJWIĘKSZY SAMOLOT ŚWIATA ZE SPRZĘTEM MEDYCZNYM Z CHIN

14 kwietnia 2020

Na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował we wtorek rano największy transportowy samolot świata, który przywiózł z Chin do Polski ładunek z niezbędnymi środkami do walki z koronawirusem. Na pokładzie samolotu znajduje się m.in. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.

Antonov An-225 Mriya to największy samolot na świecie. Maszyna ma ponad 84 metry długości, napędzana jest sześcioma silnikami odrzutowymi. Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 r., w czasach ZSRR w zakładach lotniczych Aviant. Jest tak duży, że jest w stanie przewieźć prom kosmiczny na swoim grzbiecie, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych.

Obecnie An-225 Mriya jest używany komercyjnie od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines do transportu ciężkich ładunków. Maszyna gościła w Polsce w 2003 i w 2005 r.

Wtorkowy transport jest kolejnym zorganizowanym przez KGHM na apel premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot wylądował 26 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, zakupionych ze środków spółki to około 15 mln dol.

ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI

14 kwietnia 2020

Według przekazów historycznych do Chrztu Polski doszło w kwietniu 966 r. To właśnie symboliczne przyjęcie chrztu przez Mieszka I stanowi początek chrystianizacji ziem polskich oraz polskiej państwowości.

Do włączenia się w obchody Święta Chrztu Polski zapraszają m.in. Akcja Katolicka oraz Fundacja “SŁOWO”. Inicjatorzy zachęcają też do wywieszenia flagi państwowej.

W ten sposób upowszechnimy to święto w naszej Ojczyźnie. Będzie to również manifestacja wiary i patriotyzmu w czasie pandemii koronawirusa.

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ. PO 80 LATACH RODZINY OFIAR WCIĄŻ CZEKAJĄ NA SPRAWIEDLIWOŚĆ

13 kwietnia 2020

W poniedziałek obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 80 lat temu, wiosną 1940 roku, kaci z NKWD, na polecenie sowieckich władz, zamordowali strzałem w tył głowy około 22 tysięcy polskich jeńców wojennych.

 „My Polacy zawsze będziemy pamiętać o Katyniu  To symbol pamięci, przechowanej w polskich domach mimo pół wieku zniewolenia i fałszowania historii przez reżim komunistyczny  Katyń to też symbol walki o prawdę, która zaczęła się wraz z odkryciem zbiorowych mogił. Złóżmy zatem hołd pamięci ofiar pochowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni” -apelował Andrzej Duda, prezydent RP.

Hołd dla tych, którzy do końca, jak podkreślał premier – Mateusz Morawiecki walczyli o wolną Polskę.

„Zbrodnia Katyńska spowodowała ciągle odczuwalną wyrwę w tkance naszego narodu. Jej celem było uniemożliwienie odrodzenia się niepodległego polskiego państwa. Bez wątpienia pragnieniem mordowanych było kontynuowanie ich dzieła – budowy silnej, bezpiecznej, zasobnej, podmiotowej Polski” – wskazał premier RP.

Przez wiele lat historia ofiar katyńskich była nieznana światu. Komunistyczna propaganda robiła dosłownie wszystko, aby polskie rodziny nigdy nie poznały prawdy. W szkolnych podręcznikach podawana była informacja, że za zbrodnie katyńską odpowiedzialni są Niemcy.  Dopiero 30 lat temu Rosja przyznała się do winy.

Nie znamy wciąż wszystkich, którzy stali za tą zbrodnią. Jak wskazał historyk dr Marcin Paluch z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie nie znamy także wszystkich miejsc, w których byli mordowani polscy bohaterowie.

Dlatego jako naród powinniśmy dopominać się o sprawiedliwość i troszczyć się  o to, by historia polskich bohaterów nie została nigdy zapomniana – podkreślał minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

SOWIECI PRZEZ 50 LAT UKRYWALI PRAWDĘ; KŁAMSTWO KATYŃSKIE – TO KŁAMSTWO ZAŁOŻYCIELSKIE PRL

13 kwietnia 2020

Sowieci przez 50 lat ukrywali prawdę o dokonanej przez siebie zbrodni; w ślad za nimi kłamstwo dotyczące sprawców mordu na polskich elitach powielały władze Polski Ludowej; kłamstwo katyńskie nazywane jest kłamstwem założycielskim PRL – czytamy w poniedziałkowym komunikacie Centrum Informacyjnego Sejmu.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dokładnie 30 lat temu Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni katyńskiej; w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Natomiast 13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów.

 „Kłamstwo katyńskie przegrało z prawdą, o którą w czasach zniewolenia komunistycznego walczyły rodziny poległych, a także kolejne pokolenia odważnych historyków, nauczycieli, wydawców podziemnych czasopism, opozycjonistów z czasów PRL. Oficjalnie jego kres nastąpił 13 kwietnia 1990 r., kiedy to Związek Sowiecki przyznał się do popełnienia zbrodni, przekazując Polsce część dokumentów z lat 40” – dodał CIS.

W komunikacie przypomniano również posłów i senatorów, którzy znaleźli się wśród ofiar zbrodni katyńskie: Jerzego Machlejda, Henryka Trębickiego, Władysława Szczypę, Jana Slaskiego, Józefa Sowę.

Wiosną 1940 r. radzieckie NKWD zgładziło blisko 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski. Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

MSZ ZACHĘCA POLONIĘ DO ZDALNYCH SPOTKAŃ Z JĘZYKIEM I HISTORIĄ POLSKI

12 kwietnia 2020

Sekretarz stanu w polskim MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk zaprosił Polonię do wirtualnych spotkań z językiem, kulturą i historią Polski. W obliczu epidemii koronawirusa i związanych z nią restrykcji oferta może zainteresować diasporę w metropolii nowojorskiej.

W Nowym Jorku pozamykane są szkoły, w tym – te polonijne, większość sklepów, a także instytucje kulturalne i przedsiębiorstwa. Obowiązuje zakaz wstępu do parków i na place zabaw. Zgodnie z zarządzeniem władz ludzie mogą wychodzić z domu tylko w niezbędnych przypadkach np. do apteki i do sklepów po żywność.

Podkreślając niezwykłość sytuacji, jaka powstała w związku z epidemią koronawirusa, Szymon Szynkowski vel Sęk zaprosił Polonię do zapoznania się z bogactwem polskich zbiorów muzealnych, a także z filmami i programami telewizyjnym. W liście wystosowanym do Polonii zachęcił do wzięcia udziału w wirtualnym zwiedzaniu Muzeum Historii Polski, Muzeum Narodowego w Warszawie i w Krakowie, a także Muzeum Powstania Warszawskiego. Namawiał też do udziału w zdalnych lekcjach historii i zapoznawania się z publikacjami online o tematyce historycznej i kulturalnej, a także do skorzystania z polskich gier edukacyjnych.

Odpowiedzialny polskim resorcie spraw zagranicznych za sprawy Polonii wysoki urzędnik MSZ wspomniał w swym liście do rodaków za granicą o programie edukacyjnym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz ofercie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Zachęcał uczniów i nauczycieli znajdujących się poza Polską do skorzystania z portalu „Włącz Polskę”. Rekomendował też obejrzenie filmów animowanych o historii Polski, które zostały opublikowane w serwisie YouTube.

Jak podkreślił, uczniowie polonijni, którzy nie mogą obecnie opuszczać miejsc zamieszkania mogą skorzystać z nauczania online w ramach projektu „Szkoła z TVP” adresowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Z niezwykle ciekawej oferty edukacyjnej przygotowanej z myślą o najmłodszych widzach i ich rodzinach widzowie polonijni mogą skorzystać za pośrednictwem Telewizji Polonia – podkreślił.

„Pielęgnacja języka ojczystego poza granicami kraju to niewątpliwie nasze wspólne zadanie. To najczęściej właśnie dzięki językowi ojczystemu zachowujemy naszą polskość, która jest spoiwem i dziedzictwem łączącym Polaków w kraju i poza jego granicami. Dbajmy o tę polskość także teraz w tym wyjątkowo trudnym dla nas wszystkich okresie” – zaapelował sekretarz stanu w polskim MSZ.

WSZYSTKIM NASZYM RODAKOM ŻYCZYMY, ABY TE ŚWIĘTA BYŁY SPOKOJNE, PEŁNE WZAJEMNEJ SERDECZNOŚCI, NADZIEI I POKOJU. ŻYCZYMY BŁOGOSŁAWIONYCH, DOBRYCH ŚWIĄT

11 kwietnia 2020

Życzenia, by święta Wielkiej Nocy były spokojne, pełne wzajemnej serdeczności, nadziei i pokoju, by upłynęły zdrowo i bezpiecznie. By te dni upłynęły zdrowo, bezpiecznie i w trudnym dla wszystkich czasie przyniosły prawdziwe wytchnienie – złożyła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

W życzeniach para prezydencka podkreśla, że Wielkanoc to czas odrodzenia i nowego początku, „czas zwycięstwa dobra nad złem, życia nad śmiercią, nadziei nad lękiem”.

Jednocześnie para prezydencka zwraca uwagę, że w tym roku – ze względu na epidemię koronawirusa Wielkanoc będzie inna: zabraknie tłumów wiernych na nabożeństwach w kościołach, zwyczajowych odwiedzin, spotkań i świątecznych wyjazdów.

Prezydent i pierwsza dama zaapelowali, by w miarę możliwości zachować piękne, polskie tradycje wielkanocne, by dzięki nim zagościła „w polskich domach uroczysta atmosfera świąt.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli najserdeczniejsze życzenia „prawdziwym bohaterom tych dni”, czyli pracownikom służby zdrowia, funkcjonariuszom służb mundurowych, żołnierzom, harcerzom, i wolontariuszom, „wszystkim, dzięki którym państwo polskie realizuje swoje zadania”.

Najlepsze życzenia para prezydencka skierowała też „do pracowników sklepów z artykułami pierwszej potrzeby, pracowników aptek, poczty oraz firm, które świadczą usługi komunalne, telekomunikacyjne, transportowe i kurierskie – do tych, którzy ofiarnie wykonują swoje codziennie obowiązki i pomagają Polakom przetrwać ten trudny czas”.

„Wszystkim naszym rodakom życzymy, aby te Święta były spokojne, pełne wzajemnej serdeczności, nadziei i pokoju. Niech te dni upłyną Państwu zdrowo i bezpiecznie, niech w trudnym dla nas wszystkich czasie przyniosą prawdziwe wytchnienie i pokrzepienie” – życzyli prezydenta i pierwsza dama.

NADZWYCZAJNE WYSTAWIENIE CAŁUNU TURYŃSKIEGO

11 kwietnia 2020 

Do publicznej adoracji został w Wielką Sobotę wystawiony Całun Turyński. Modlitewne czuwanie przy relikwii w kaplicy katedry Świętego Jana Chrzciciela transmitowane było przez media na całym świecie. Wydarzenie miało związek z pandemią koronawirusa.

Zgodnie z tradycją w lniane płótno, na którym widnieje obraz postaci ludzkiej, owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu.

Podczas sobotniego – nadzwyczajnego – wystawienia Całunu modlitwie przewodniczył metropolita Turynu ks. abp Cesare Nosiglia.

– W tą Wielką Sobotę w dzień rozmyślania przy grobie Pańskim, w dzień wyczekiwania na Jego zmartwychwstanie, jednoczymy się w modlitwie całej ludzkości o uwolnienie od pandemii, która zabija i zabiera życie. W tym oczekiwaniu przychodzi do nas pełne łagodności i pokory oblicze Pana, odciśnięte na Całunie – mówił duchowny.

Za tą nadzwyczajną inicjatywę wystawienia Całunu podziękował w liście do metropolity Turynu, Ojciec Święty Franciszek. Papież wskazał, że w obliczu z Całunu widać wielu chorych, samotnych, ofiary wojen, przemocy, niewolnictwa i prześladowań.

CATEGORIES
COMMENTS
0