Polish news

June 6, 2020
0

Wiadomości z Polski, 29 maja 2020

80. ROCZNICA BITWY O NARWIK

28 maja 2020

W czwartek przypadła 80. rocznica zwycięskiej bitwy o Narwik. Było to jedno z kluczowych starć w czasie II wojny światowej, w którym uczestniczyli również Polacy.

Do pierwszego triumfu aliantów w wojnie z Niemcami przyczynili się polscy żołnierze. W walkach uczestniczyły m.in. nasze bojowe okręty. Dlatego też przedstawiciele władz państwowych oddali w Warszawie hołd żołnierzom Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich oraz jej dowódcy.

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Minister zapalił także znicze na grobie generała Zygmunta Bohusza-Szyszki na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że wkład polskich żołnierzy w bitwę był kluczowy.

W wyzwoleniu Narwiku polski żołnierz walczył u boku aliantów i był przez nich doceniany. Jego męstwo doceniano także w polskim dowództwie, ponieważ po bitwie Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich została przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego uhonorowana najwyższym polskim odznaczeniem wojennym – Orderem Virtuti Militari. Po miesiącach klęsk polski żołnierz pod Narwikiem zaświadczał, że będzie walczył na wszystkich frontach II wojny światowej za wolność Polski i innych narodów, państw ciemiężonych przez niemieckiego agresora – mówi Jan Józef Kasprzyk.

Bitwa o Narwik rozpoczęła się 9 kwietnia 1940 roku. Port uważany był przez aliantów, jak i Niemców, za strategiczne miejsce. Służył do przeładunku szwedzkiej rudy żelaza, która była istotna do prowadzenia działań wojennych. Został zdobyty 28 maja.

ROCZNIE Z POWODU CHORÓB WYWOŁANYCH PALENIEM UMIERA 70 TYS. POLAKÓW

29 maja 2020

Rocznie z powodu chorób wywołanych paleniem umiera 70 tys. Polaków co stanowi 17 proc. wszystkich zgonów w Polsce – przypomina Ministerstwo Zdrowia przed przypadającym w niedzielę Światowym Dniem bez Tytoniu.

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że palenie tytoniu to jedna z przyczyn przedwczesnych zgonów z powodu wielu chorób – raka płuca, nowotworów głowy i szyi, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i udarów oraz chorób układu oddechowego m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.Szczególnie drastyczne skutki palenie tytoniu ma u kobiet, ponieważ to właśnie nowotwory płuca są najczęstszą onkologiczną przyczyną zgonu kobiet. „Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi!” – alarmuje ministerstwo.

Dodatkowo zwraca też uwagę na ten problem wśród młodzieży.

Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60 proc. osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa. Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy wcześniej, nawet – co może się wydawać szokujące – w wieku 8 lat” – wylicza i informuje, że dym tytoniowy zawiera około 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ale też wiele z nich ma działanie toksyczne wobec układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Równocześnie resort odnosi się do palenia, jak i wapowania, czyli używania papierosów elektronicznych innych nowatorskich wyrobów tytoniowych typu „jool”, „vype”, „iqos”, w kontekście choroby COVID-19. Wskazuje, że naukowcy są zgodni, że stosowanie tych używek wpływa na znacznie cięższe przechodzenie tej infekcji.

Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących. W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia” – podkreśla na stronie Ministerstwo Zdrowia.

Resort przypomina też, że prowadzi kampanię społeczną realizowaną w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Jej celem jest obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia. Szczegóły na temat kampanii dostępne są na stronie planujedlugiezycie.pl

O LUZOWANIU OBOSTRZEŃ

29 maja 2020

Ciągle z tyłu głowy powinniśmy mieć myśl, że ta epidemia nie wygasła, ona ciągle jest i tylko od nas będzie zależało, na jakim etapie dalej będzie się tliła. Łagodzimy obostrzenia, które są uciążliwe, ale jeżeli zauważymy, że będzie wzrost nowych zachorowań, to czasem trzeba będzie zrobić niestety krok do tyłu – wskazał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Od soboty zacznie obowiązywać IV etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Nie będziemy musieli zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, maseczki będą konieczne jedynie w niektórych przestrzeniach zamkniętych, jak: sklepy, kościoły czy komunikacja miejska. Znoszenie restrykcji jest możliwe z uwagi na spadającą liczbę zachorowań w większości województw. Minister przypomniał jednak, że są jeszcze „lokalne wyspy”, gdzie pojawiają się nowe ogniska zakażeń.

Od 30 maja przestają też obowiązywać limity osób w branży handlowej i gastronomicznej, a od niedzieli w kościołach.

W tej chwili nie ma wymogu ilości osób na metr kwadratowy, ale ciągle jest nakaz zachowania dwumetrowego dystansu. Chyba, że jesteśmy rodziną i idziemy do kościoła, to siadamy w jednej ławce. Wiadomo, że wtedy możemy być blisko siebie, ten zakaz rodzin nie dotyczy – powiedział Waldemar Kraska.

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia dało zielone światło dla organizowania letnich wypoczynków dla dzieci i młodzieży. Będą jednak obowiązywać konkretne wytyczne.

KOLEJNE KRAJE EUROPY ODMRAŻAJĄ GOSPODARKI

27 maja 2020 

Kolejne kraje otwierają swoje gospodarki.

W Hiszpanii minutą ciszy uczczono ofiary koronawirusa. W środę rozpoczęła się w tym kraju 10-dniowa żałoba narodowa. W sobotę premier Pedro Sanchez ogłosił, że 1 lipca Hiszpania wkroczy w okres „nowej normalności”, a przybywający tam turyści nie będą zobowiązani do obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny. Rząd Hiszpanii na początku czerwca podejmie kolejną próbę przedłużenia stanu zagrożenia epidemicznego.   

Na przyjęcie turystów przygotowuje się także Chorwacja, która ponownie otworzyła granicę ze Słowenią i od początku czerwca spodziewa się również rosnącej liczby gości z Austrii, Węgier, Czech i Słowacji, a także z Niemiec i Polski w późniejszym okresie tego miesiąca. Pierwsi turyści już pojawili się w Chorwacji.

7-punktowy plan ożywienia kraju przedstawił premier Włoch Giuseppe Conte. Jako pierwszy punkt przedstawił modernizację kraju i wprowadzenie bodźców finansowych na rzecz cyfryzacji. Wymienił wspieranie innowacji oraz potrzebę umocnienia kapitalizacji firm. Stwierdził, że niezbędne jest powolne przejście ku zrównoważonej gospodarce, zgodnie z planem unijnego Zielonego Ładu.

Premier Włoch położył nacisk na potrzebę „wielkich inwestycji” w oświatę i nauczanie uniwersyteckie. Zaproponował też skrócenie czasu postępowań sądowych. Na zakończenie zapowiedział reformę systemu podatkowego.

KE ZAPREZENTOWAŁA PLAN ODBUDOWY GOSPODARKI UNII EUROPEJSKIEJ PO EPIDEMII KORONAWIRUSA

27 maja 2020 

Polska będzie jednym z czterech państw, które otrzyma największą sumę bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej. Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt kolejnego budżetu unijnego oraz mechanizm odbudowy unijnej gospodarki po epidemii Covid-19.

Na wyjście z kryzysu ma trafić 750 mld euro. 500 mld euro będzie miało charakter bezzwrotnych grantów, a 250 mld – formę pożyczek. Polska może liczyć na blisko 64 mld euro. Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że dotacje zasilą kluczowe dla naszego kraju obszary.

Ten przedstawiony wstępnie przez Komisję Europejską plan w ramach europejskiego instrumentu odbudowy to bardzo dobry punkt wyjścia. On zwiększa realne środki, które wpłyną do Polski w tych przede wszystkim obszarach, na których nam najbardziej zależało, a więc zwiększa środki dostępne na politykę spójności i to znacząco – o około 55 mld euro łącznie dla całej polityki spójności w Unii Europejskiej – i z tego znacząca bardzo proporcja także dla Polski. Na wspólną politykę rolną łącznie o ok. 24 mld  wzrostu – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Minister ds. UE Konrad Szymański ocenił, że propozycja Komisji Europejskiej to dobry grunt pod dalsze negocjacje. Polityk wskazał, że zarówno przyszły budżet, jak i mechanizm odbudowy powinien odpowiadać potrzebom naszej gospodarki. Konrad Szymański zapowiedział, że w najbliższych dniach ruszą prace nad krajowym programem, który wpisze się w Fundusz Odbudowy Gospodarczej.

Środki na odbudowę unijnej gospodarki po epidemii to dodatkowy mechanizm obok unijnego budżetu na lata 2021 – 2027. Zgodnie z propozycją KE, ma on wynieść ponad 1 bilion euro. Negocjacje w sprawie unijnego budżetu oraz mechanizmu odbudowy mają odbyć się 18 i 19 czerwca.

TRZEBA ZROBIĆ WSZYSTKO, ABY UTRZYMAĆ REDAKCJE MEDIÓW POLONIJNYCH

27 maja 2020 

Trzeba zrobić wszystko, aby utrzymać redakcje mediów polonijnych – zadeklarował pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, który wziął udział w posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Senacka Komisja wysłuchała informacji Jana Dziedziczaka na temat finansowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2020 r. Jan Dziedziczak poinformował, że budżet Kancelarii Premiera na cele polonijne wynosi obecnie 59,2 mln zł, jednak – zastrzegł – planowane jest zmniejszenie tej kwoty. „Biorąc pod uwagę potrzeby budżetu państwa związane z ograniczaniem skutków pandemii” – uzasadnił.

Według ministra zostały już rozdysponowane środki na działalność mediów polonijnych.

Trzeba zrobić wszystko, aby utrzymać te redakcje (…). Istotne było to, aby media polonijne dostały zastrzyk środków, aby one nam nie poupadały” – podkreślił.

Doskonale wiemy, że upadek mediów polonijnych i wyzwania związane później z ich odtworzeniem są nieporównywalnie trudniejsze niż ich utrzymanie. Stworzenie czegoś w to miejsce, jak już kryzys ekonomiczny związany z koronawirusem się zakończy, będzie bardzo trudne” – dodał Jan Dziedziczak.

Zaznaczył, że szczególny nacisk położony jest również na wsparcie organizacji zajmujących się edukacją. „Oczywiście pamiętamy o pomocy charytatywnej” – zapewnił.

Minister poinformował, że od 6 marca wpłynęło 211 ofert od organizacji polonijnych, ubiegających się o wsparcie. „70 dotyczyło zakresu kultury, 68 zakresu edukacji, 39 – wzmacniania organizacji polonijnych, 18 – natury pomocy charytatywnej, 16 było wniosków medialnych” – wymienił.

Zaznaczył, że rozstrzygnięto już oferty opiewające na łączną kwotę 11 mln 542 tys. zł, co stanowi blisko 20 proc. kwoty przewidzianej na zadania polonijne.

APEL WS. NOWELIZACJI USTAWY O IPN

26 maja 2020 

W ustawie o IPN potrzebny jest zapis o tym, że żadna zbrodnia komunistyczna nie ulegnie przedawnieniu. Apeluje o to Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

1 sierpnia tego roku przedawnieniu ulegną zbrodnie komunistyczne poza zabójstwami. Tak wynika z ustawy o IPN – mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. – Kiedy w latach 90. powstawała ustawa o IPN, założono optymistycznie, że w ciągu 30 lat wszystkie zbrodnie komunistyczne ulegną osądzeniu, stąd też czas przedawnienia tych zbrodni upływa 1 sierpnia 2020 roku – powiedział. Niestety dawne zbrodnie nie zostały rozliczone. Ich katalog jest długi. Najpoważniejsze to mordy na przeciwnikach politycznych. Te przestępstwa będą ścigane jeszcze przez 10 lat. Już za ponad 2 miesiące mogą się przedawnić takie zbrodnie jak tortury, pobicia, nielegalne uwięzienia, bezprawne wyroki sądowe, inwigilacje, zastraszania, bezpodstawne zwolnienie z pracy.

Przedawnienie w praktyce oznacza to, że ich sprawcy nie będą już ścigani przez prokuratorów pionu śledczego IPN – zauważył dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. – Jest oburzające, że na mocy porozumień Okrągłego Stołu, a może raczej pod tym stołem zawieranych, w dalszym ciągu, jeżeli jest ktoś pociągany do odpowiedzialności z komunistycznych oprawców, to tylko szeregowi wykonawcy, natomiast mocodawcy od Jaruzelskiego i Kiszczaka już nie żyjących począwszy, zawsze się jakoś od tego wymigiwali – oznajmił dr Jerzy Bukowski.

Pilnej nowelizacji ustawy o IPN domagają się działacze opozycji antykomunistycznej. Stowarzyszenie Godność wystosowało do posłów specjalny Apel.

Wielu sprawców zabójstw na kapłanach i działaczach opozycji nie zostało rozliczonych ze zbrodni. Dotyczy to m.in. zamordowania ks. Stanisława Niedzielaka i ks. Sylwestra Zycha. Nie wskazano także zleceniodawców zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

PREZYDENT POWOŁAŁ M. MANOWSKĄ NA STANOWISKO I PREZESA SN

26 maja 2020 

Prezydent Andrzej Duda powołał Małgorzatę Manowską na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego. Nominację na prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej otrzymał też Michał Laskowski. Andrzej Duda wręczając nominacje wskazał, że Sąd Najwyższy to jeden z najważniejszych elementów trzeciej władzy. Dodał, że powinny nim kierować osoby, które przeszły wszystkie szczeble sądów powszechnych.

Małgorzata Manowska tuż po odebraniu nominacji wskazała, że przełoży swoje długoletnie doświadczenie na pracę w Sądzie Najwyższym. Podziękowała też za nominację i zadeklarowała współpracę ze wszystkimi pracownikami. Małgorzata Manowska zapewniła, że będzie zabiegać o niezależność SN.

Małgorzata Manowska sędzią SN jest od października 2018 roku. Orzeka w Izbie Cywilnej. Wcześniej była sędzią sądów powszechnych – rejonowego, okręgowego i apelacyjnego w Warszawie. W 2007 roku pełniła też funkcję wiceministra sprawiedliwości.

MIN. J. J. KASPRZYK ODDAŁ HOŁD MATKOM, KTÓRYCH DZIECI ODDAŁY ŻYCIE ZA OJCZYZNĘ

26 maja 2020

Dziś obchodzimy dzień Mamy. W tym dniu otaczamy pamięcią i modlitwą także matki żołnierzy poległych za Ojczyznę. Kwiaty przed tablicą znajdującą się na ścianie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa złożył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tablica poświęcona jest matce polskiego żołnierza poległego w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem, którego szczątków nie odnaleziono. Jadwiga Zarugiewiczowa to symbol tych matek, których dzieci oddały swe życie za Ojczyznę – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk.

Jadwiga Zarugiewiczowa była tą osobą, która dokonała wyboru prochów nieznanego żołnierza, szczątków nieznanego żołnierza stając się niejako matką nieznanego żołnierza – tego, który spoczywa w grobie na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Oddajemy hołd Jadwidze Zarugiewiczowej, składając kwiaty pod tablicą jej poświęconą, jak również na jej grobie. Jadwiga Zarugiewiczowa to Polska ormianka. Symbol tych wszystkich matek, których synowie i córki oddali życie za Ojczyznę. Często nie mając własnego grobu, często nie mając miejsca, w którym można by zapalić im lampkę – podkreślił minister.

Po uroczystości w budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa Jan Józef Kasprzyk udał się na warszawskie Powązki Wojskowe, gdzie złożył wieniec na grobie kobiety. Następnie uda się na pobliski cmentarz, by oddać hołd Bronisławie Widt, drugiej symbolicznej Matce-Polce.

PREZYDENT A. DUDA: SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA W POLSCE OPANOWANA

26 maja 2020

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest opanowana. Podczas wizyty na Śląsku wziął udział w posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego w Katowicach. Uczestniczyły w nim władze woj. śląskiego oraz – za pośrednictwem telekonferencji – premier Mateusz Morawiecki i Główny Inspektor Sanitarny. Omówiono obecny bilans epidemii koronawirusa.

Po zakończeniu spotkania prezydent Andrzej Duda podziękował lokalnym władzom i personelowi medycznemu za opanowanie sytuacji. Zapewnił też, że miejsca pracy na Śląsku zostaną zachowane.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że liczba zachorowań na koronawirusa spada. Zaznaczył, że ogniska w kopalniach zostały wyeliminowane. Według ostatnich danych MZ, liczba potwierdzonych zakażeń wynosi obecnie 21 631. Zmarło 1007 osób. Wyzdrowiało 9 276 osób.

UROCZYSTOŚCI ZWIĄZANE Z 72. ROCZNICĄ ŚMIERCI ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO

25 maja 2020

W Warszawie odbyły się uroczystości związane z 72. rocznicą śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Przy pomniku rotmistrza szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty.

Wieczorem zaplanowano złożenie wieńców pod ścianą śmierci rotmistrza. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL sprawowana była też Msza św. w intencji bohatera narodowego.

Rotmistrz Witold Pilecki to bezsprzecznie wzór do naśladowania, szczególnie dla młodych ludzi – mówił minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych bohaterów XX wieku, to polski święty, to człowiek, którego powinniśmy wszystkim, a zwłaszcza młodemu pokoleniu, przedstawiać jako wzór do naśladowania – podkreślił minister.

Rotmistrz Witold Pilecki w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez UB; torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. Witold Pilecki został oficjalnie zrehabilitowany w 1991 roku. W 2013 roku przyznano mu stopień pułkownika.

 

CATEGORIES
COMMENTS
0