Polish news

April 5, 2020
0

Wiadomości z Polski, 29 marca 2020

ZMARŁ KRZYSZTOF PENDERECKI, WYBITNY POLSKI KOMPOZYTOR

W niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki – wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów. Za swą twórczość honorowany był wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi; pięciokrotny laureat nagrody Grammy.

Krzysztof Penderecki, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej w latach 60. XX wieku, „wielki odkrywca dźwięków”, „eksperymentator”, „wysunięta szpica muzycznej awangardy” – jak artystę określali krytycy – urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy.

Wychował się w rodzinie o ormiańskich korzeniach. Początkowo uczył się grać na skrzypcach i pobierał lekcje kompozycji u Franciszka Skołyszewskiego. Następnie, w latach 1955-58 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie Artura Malawskiego.

Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak „Tren Ofiarom Hiroszimy”, czy „Pasja według św. Łukasza”, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów.

W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.

W jednym z wywiadów twórca „Polskiego Requiem”, jednego z najważniejszych dzieł kompozytora, inspirowanego historią i kulturą ojczystą – wyznał: „myślę, że artysta jest świadkiem epoki, w której żyje i swoją twórczością reaguje na to, co się wokół niego dzieje”.

Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

Kawaler Orderu Orła Białego, za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy.

Wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym w kościele śś. Piotra i Pawła w Krakowie – powiedział przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy prof. Franciszek Ziejka.

ŻOŁNIERZE WOT OPIEKUJĄ SIĘ TYSIĄCEM OSÓB STARSZYCH I KOMBATANTÓW

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) opiekują się tysiącem osób starszych i kombatantów; za pośrednictwem infolinii obsługiwanej przez wojskowych psychologów pomoc uzyskało już 1600 osób – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Udzielanie pomocy psychologicznej osobom w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa zapowiedział w połowie marca szef MON. Wsparcia za pośrednictwem infolinii udzielają psycholodzy z Wojsk Obrony Terytorialnej.

WOT włączyły się także w inne działania prewencyjne prowadzone przez służby państwowe w związku z epidemią. Pozostają oni w kontakcie z weteranami, gotowi udzielić im pomocy, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia osób starszych. Wspierają Straż Graniczną w ochronie granic oraz działania Policji m.in. związane z kontrolowaniem przestrzegania kwarantanny.

„PRAWDA O ZBRODNI KATYŃSKIEJ” – WIRTUALNA PREZENTACJA IPN

 

Pracownicy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali na swojej stronie internetowej wirtualną wystawę „Prawda o Zbrodni Katyńskiej”. Od piątku wirtualną wystawę można oglądać na stronie lodz.ipn.gov.pl. 

Prezentację przygotowano na podstawie materiałów archiwalnych – poinformowała Marzena Kumosińska z łódzkiego oddziału IPN. Prezentacja bezpośrednio nawiązuje do zbliżającej się 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wiosną 1940 roku, na rozkaz Józefa Stalina z 5 marca, funkcjonariusze sowieckiej NKWD zamordowali ponad 22 tysiące wziętych do niewoli żołnierzy: oficerów, podoficerów i szeregowych Wojska Polskiego (WP), Policji Państwowej (PP) oraz służb mundurowych II RP. Wśród ofiar byli rezerwiści powołani na front w 1939 roku – przedstawiciele elit intelektualnych Państwa Polskiego, m.in.: inżynierowie, wykładowcy uniwersyteccy, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy, politycy, duchowni, artyści.

Sowieccy oprawcy mordowali ofiary z reguły strzałem w tył głowy. Obozy, skąd wywożono ofiary na śmierć, położone były głównie na terenach dzisiejszej Rosji, Białorusi i Ukrainy. Jeden z obozów – Katyń, niedaleko Smoleńska, stał się symbolem tej zbrodni. Masakrę katyńską uznaje się za zbrodnię wojenną i zbrodnię komunistyczną. Przez lata prawdę o Katyniu ukrywano, bo po II wojnie światowej Polska znalazła się pod politycznym wpływem komunistycznych włodarzy Kremla. Po 1989 roku prawdę ujawniono, ale dotąd w Rosji słyszy się powtarzane przez dawnych komunistów kłamstwo, że polskich oficerów zabili Niemcy.

10 kwietnia 2010 roku 96 osób z polskiej delegacji państwowej, z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, zginęło w katastrofie lotniczej przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Przyczyn katastrofy do tej pory ostatecznie nie wyjaśniono.

ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU ZAPRASZA NA WIRTUALNY SPACER

Zamek Królewski na Wawelu jest kolejną instytucją kulturalną, która na czas epidemii przeniosła swoje działania do internetu. W ramach akcji „Przez dziurkę od klucza” publikuje na swoim Facebookowym profilu krótkie filmy, umożliwiające wirtualne zwiedzanie.

 

W ramach akcji zwiedzający mają także możliwość wysłuchania opowieści specjalistów, na co dzień pracujących na Wawelu – poinformowano na stronie internetowej miasta Krakowa.

Poznać można zarówno historię zamkowych komnat, stropów i portali, jak i poszczególnych obrazów. O swojej pracy opowiadają także specjaliści z działów tkanin i złotnictwa. Goście mają możliwość również udania się na wirtualny spacer po zamkowych ogrodach i poznania ich historii.

Wawel zaprasza także na wirtualne zwiedzanie kolekcji Lanckorońskich i sal Zamku. Można to zrobić za pomocą aplikacji, umożliwiającej m.in. obserwowanie Wzgórza Wawelskiego z lotu ptaka, a także zwiedzanie poszczególnych komnat i eksponatów.

Do takiego zwiedzania zaprosił także Zamek Pieskowa Skała, będący oddziałem Zamku na Wawelu.

NOWY PORTAL EDUKACYJNY IPN

Ruszył nowy portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej dla nauczycieli, uczniów pracujących zdalnie i stacjonarnie oraz miłośników historii. Pod adresem edukacja.ipn.gov.pl/ umieszczono bogaty dorobek z 20 lat istnienia Instytutu

 

Materiały mają ułatwić pracę nauczycielom oraz zachęcić młodzież do włączania się w inicjatywy IPN. Pedagodzy znajdą tam m.in. teki edukacyjne, infografiki, filmy edukacyjne oraz kilkadziesiąt portali tematycznych.

W czasie zawieszenia bieżącej działalności IPN, z powodu koronawirusa na nowym portalu zostanie też upamiętnionych wiele ważnych rocznic. Pojawi się tam także program polonijny, który w ostatnich latach został mocno rozbudowany.

ZMIANY W KODEKSIE WYBORCZYM

Przy okazji prac nad  tarczą antykryzysową, PiS wrzuciło w nocy pod głosowanie zmiany dotyczące Kodeksu wyborczego. Wprowadzają one głosowanie korespondencyjne dla osób na kwarantannie i wszystkich po 60 roku życia.

 

Zmiany skrytykowała opozycja. Opozycja powołuje się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zakazuje zmian w Kodeksie wyborczym na pół roku przed wyborami.

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15-tego dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5-tego dnia przed dniem wyborów. Wyborcy ponad 60-letni zamiast głosowania korespondencyjnego będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika, tak jak i niepełnosprawni.

SŁUŻBY APELUJĄ O POZOSTANIE W DOMACH

Ministerstwo Zdrowia na bieżąco informuje o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie w Polsce choruje 1163 osób. 14 pacjentów zmarło – sa to dane z 26 mqrca 2020. O pozostanie w domach zaapelowały nie tylko resort zdrowia, rząd, prezydent, ale także polskie służby.

Szanowni Państwo, tu Policja. W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach” – brzmi komunikat wygłaszany przez patrole policji.Szeroka akcja informacyjno-edukacyjna to nie jedyne zadanie polskiej Policji. Każdego dnia funkcjonariusze policji kontrolują osoby objęte kwarantanną. Za złamanie nakazu kwarantanny grozi kara do 30 tys. zł.

MSZ WEZWAŁO AMBASADORA FEDERACJI ROSYJSKIEJ W POLSCE

MSZ wezwało ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa. Rozmowa dotyczyła publicznej wypowiedzi rosyjskiego senatora Aleksieja Puszkowa, który zarzucił Polsce zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów przewożących pomoc medyczną do Włoch.

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ poinformowało, że podczas rozmowy ambasadora Rosji z dyrektorem Departamentu Wschodniego MSZ strona polska „wyraziła oburzenie absurdalnym zarzutem sformułowanym przez prominentnego rosyjskiego polityka”.

Ambasador Siergiej Andriejew został również poinformowany o liście napisanym przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek do Przewodniczącej Rady Federacji Walentyny Matwijenko z apelem o zdyscyplinowanie senatora Puszkowa i zwrócenie szczególnej uwagi „na potrzebę działania w duchu solidarności w obliczu rozszerzającej się pandemii”.

Biuro rzecznika poinformowało też, że ambasador Andriejew podczas rozmowy wskazał, że oficjalne organy jego państwa nie kontrolują środków masowego przekazu, „a fałszywej informacji nie potwierdziły, ani jej nie powieliły”. Dodał, że została ona także usunięta z Twittera przez samego senatora Puszkowa.

Ambasador Rosji zgodził się też, że próby wykorzystywania obecnej sytuacji do walki politycznej „przynoszą szkodę globalnym wysiłkom na rzecz powstrzymania COVID-19 i zapewnił, że władze Federacji Rosyjskiej są zdeterminowane, by uczestniczyć w międzynarodowej współpracy w walce z trwającą pandemią”.

NIEKTÓRE SIECI HANDLOWE IGNORUJĄ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM

Nie wszystkie sieci handlowe przestrzegają zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Pracownicy obawiają się o zdrowie. Co więcej, hipermarkety, kierując się chęcią zysku, zwiększają ilość reklam zachęcając do robienia coraz większych zakupów.

Dlatego handlowa „Solidarność” ponawia apel do pracodawców między innymi o instalowanie pleks przy stanowiskach i zmniejszenie liczby klientów w sklepach. Wcześniej o zaostrzenie wymogów związkowcy zwrócili się do rządu.

Przewodniczący handlowej „Solidarności” Alfred Bujara, wskazał, że to małe, krajowe placówki handlowe lepiej przestrzegają procedur bezpieczeństwa. Jak dodał, niepojące jest to, co dzieje się w dużych sieciach.

– Po ogłoszeniu kolejnych restrykcji pojawiła się nowa fala wykupu towarów. Dochodziło do sytuacji, w których na sklep wchodziło 300, a nawet 500 klientów. Mamy nagrania z tych wejść. To jest przerażające. Pracownicy się boją. Są przerażeni, że nikt nie może nad tym zapanować, że nikt nie może w tym kraju wydać odpowiednich decyzji prawnych. Nie możemy się spotkać nawet na pogrzebie, ale w sklepie może się spotkać nawet 500 i tak się dzieje – zwrócił uwagę Alfred Bujara.

Równocześnie „Solidarność” jako błąd postrzega zamykanie targowisk, gdzie na otwartej przestrzeni polscy rolnicy handlują produktami.

Alfred Bujara zwraca uwagę, że w krajach Zachodu i w Skandynawii zawierane są porozumienia trójstronne pracodawców, związkowców i rządu w sprawie norm bezpieczeństwa w dobie pandemii.

OD PRZYSZŁEGO TYGODNIA POLSKA URUCHOMI MOST POWIETRZNY Z CHINAMI

Od przyszłego tygodnia Polska uruchamia most powietrzny z Chinami, który będzie przewoził towary do ochrony medycznej dla służb walczących koronawirusem.

Poinformował o tym  szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Zaznaczył, że to efekt porozumienia prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Chin. Polityk powiedział też, że dzisiaj w Warszawie wylądował pierwszy transport wyposażenia medycznego z Chin.

Michał Dworczyk podał, że jest to ponad 600 metrów sześciennych ładunku ze sprzętem medycznym.

Minister Michał Dworczyk poinformował też, że rząd chce, by program  #LotDoDomu zakończył się do 5 kwietnia. Szef KPRM zaznaczył, że do tej pory w ramach akcji polski przewoźnik przewiózł już do kraju z zagranicy ponad 34 tys. Polaków.

TARCZA ANTYKRYZYSOWA TO NAJWIĘKSZY POLSKI PAKIET WSPARCIA W HISTORII

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że tarcza antykryzysowa to największy polski pakiet wsparcia w historii. Jej całkowita wartość wyniesie co najmniej 10 proc. polskiego PKB. Szef rządu w krótkim video podkreślił, że pandemia koronawirusa zagraża nie tylko naszemu zdrowiu i życiu, ale stanowi też poważne niebezpieczeństwo dla gospodarki.

 

Mateusz Morawiecki wskazał, że liderzy największych państw i eksperci na świecie alarmują, iż skutki kryzysu gospodarczego będą bardzo poważne.

Dlatego też – jak wyjaśnił – rząd przygotował tarczę antykryzysową, która będzie cały czas rozwijana i dostosowywana do aktualnej sytuacji. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że „państwo jest po stronie pracowników i przedsiębiorców”.

– Państwo polskie pomoże pracownikom i pracodawcom w tej trudnej sytuacji. Pokryje 40 proc. wynagrodzeń dla pracowników, zapewni wsparcie dla osób samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych, poszerzy gwarancje dla małych i średnich firm, uruchomi możliwości kredytowe dla zachowania płynności, ulży w opłacaniu składek. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pakiet wsparcia i lewarek finansowy. W tej walce pomogą nam także narzędzia wypracowane w toku wielu spotkań i narad. Dziękuję wszystkim za te rozmowy, także związkom zawodowym, biznesowi, przedsiębiorcom. Zrobimy wszystko, żeby zatrzymać pandemię, a równocześnie będziemy walczyć, by chronić polską gospodarkę, polskie firmy i pracowników – podkreślił.

Premier dodał, że czeka nas bardzo trudny czas, ale musimy być solidarni, odpowiedzialni i jeszcze mocniej troszczyć się o swoich bliskich.

WALKA Z  WIRUSEM

“Musimy jako państwo, społeczeństwo przygotować się na drugą fazę walki z koronawirusem” – podkreślił Gowin w wywiadzie udzielonym portalowi wpolsce.pl. “Ona powinna polegać na tym, że szczególną opieką otaczamy grupy najbardziej zagrożone to znaczy seniorów i osoby z chorobami takimi jak choroby wieńcowe, cukrzyca itd. (…) Natomiast reszta społeczeństwa musi wracać stopniowo do swoich codziennych obowiązków, bo inaczej polskie państwo, polska gospodarka uległaby załamaniu” – oświadczył minister nauki.

 

Jak podkreślił, według krzywej wzrostu zachorowań najbliższe dwa tygodnie przyniosą apogeum zachorowań, a po świętach ta krzywa powinna spadać. “W ciągu kilkunastu najbliższych dni powinniśmy zrobić wszystko, aby zdusić tę epidemię, obniżyć tempo wzrostu zachorowań, a potem szybko chociaż stopniowo wrócić do normalnego funkcjonowania państwa i gospodarki” – powiedział wicepremier.

PRZEDŁUŻENIE ZAMKNIĘCIA GRANIC DO 13 KWIETNIA

 Wprowadziliśmy zamknięcie granic naszego kraju w związku z rozwojem epidemii w Europie i na świecie od 15 marca na 10 dni. Zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego ta decyzja została przedłużona o 20 dni, tak że granice naszego kraju do 13 kwietnia pozostają zamknięte – poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jak podkreślił, nie oznacza to oczywiście zamknięcia na przepływ towarów.

„Absolutnie nie ma żadnych ograniczeń i wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli dla naszego kraju płynnie przekraczają granice” – zapewnił Mariusz Kamiński.

Zaznaczył też, że wprowadzono pewne nowe obostrzenia dotyczace przekraczania granic przez polskich obywateli pracujących na co dzień zagranicą.

Dodał, że nie można dopuścić, żeby obywatele przyjeżdżający do Polski zwłaszcza z krajów, gdzie ten poziom zakażeń jest wyższy, niż w naszym kraju, mogli swobodnie przepływać przez granice. 

PODZIEKOWANIA DLA POLSKIEGO MSZ I PLL LOT

LOT do Domu pomógł jak dotąd ponad 400 Amerykanom bezpiecznie wrócić do domu, a to jeszcze nie koniec! – napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Georgette Mosbacher podziękowała w środę na Twitterze polskiemu resortowi spraw zagranicznych oraz Polskim Liniom Lotniczym LOT za pomoc w powrocie obywateli USA do Stanów Zjednoczonych w tym trudnym czasie.

Jak wskazywała, akcja “LOT do Domu” pomogła jak dotąd ponad 400 Amerykanom bezpiecznie wrócić do domu. “A to jeszcze nie koniec! Dziękuję bardzo!” – napisała Mosbacher.

To bardzo krzepiące słowa zważywszy, że wielu Polaków, którzy dzięki postawie rządu i PLL LOT mogli bezpiecznie wrócić do kraju, nie potrafiło docenić tej pmoc

NOWE ZALECENIA ODNOSNIE LITURGII WIELKIEGO TYGODNIA

Nie będzie obmycia nóg w Wielki Czwartek, uwielbienia krzyża przez pocałunek w Wielki Piątek, święcenia pokarmów w Wielką Sobotę  – to nowe zalecenia prezydium Konferencji Episkopatu Polski odnośnie sprawowania liturgii w trakcie Wielkiego Tygodnia. Choć ostateczna decyzja należy od biskupów poszczególnych diecezji, wątpliwe, by wielu z nich zdecydowało się wyłamać.

W Wielki Czwartek zalecone zostało zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. W dokumencie wskazano też na opuszczenie obrzędu umywania nóg. Przypomniano, że biskup może zezwolić na odprawienie drugiej Mszy św. w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych, a w razie przewidzianej konieczności – nawet w godzinach rannych.

Biskupi podkreślili, że nocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Wieki Piątek może być okazją dla wiernych do przeżywania w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej. Z kolei w Wielką Sobotę zachęcili do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. „Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350” – czytamy w dokumencie, do którego jest dołączona treść obrzędu błogosławieństwa posiłku. Prezydium Episkopatu podkreśliło również, że w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca używania pokropień.

„Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą decyzją biskupa diecezjalnego zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września” – napisano w dekrecie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski prosi Biskupów Diecezjalnych o wydawanie szczegółowych rozporządzeń w oparciu o: Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 19 marca br., Dekret i Notę Penitencjarii Apostolskiej z 19 marca br. jak również w oparciu o wskazania Prezydium KEP.

CATEGORIES
COMMENTS
0