Polish news

April 5, 2020
0

Wiadomości z Polski, 3 kwietnia 2020

KORONA WIRUS W POLSCE

4 kwietnia 2020

Cały czas wzrasta liczba osób zakażonych. Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych przypadkach. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski tłumaczył w Sejmie, ile sprzętu sprowadzono do Polski i jak wygląda rozprowadzanie go do poszczególnych szpitali.

Minister zdrowia odpowiadał na pytania posłów. „ Wiem, że w wielu miejscach brakuje sprzętu, dlatego szukamy go i kupujemy na całym świecie – mówił. – Przekazaliśmy 7 mln 240 tys. maseczek, ponad 2 mln rękawiczek, ponad 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Kupiliśmy 165 respiratorów, a ponad 1000 jest zakontraktowanych – tłumaczył.

Szumowski podkreślił, że nie są w pełni wykorzystywane możliwości robienia testów. Stwierdził, że wykonuje się ich ok. 6 tys. na dobę, a możliwości laboratorium są większe i wynoszą 8 tys. – To nie minister zdrowia decyduje, kto ma zrobione testy – mówił w Sejmie.

– W tej chwili mamy redukcję zakażeń na poziomie 24,5 proc. Żebyśmy mogli zatrzymać tę epidemię, musimy mieć powyżej 50, a nawet 60 proc. Musimy robić wszystko, by nadal redukować poziom zakaźności – przekonywał Szumowski.

117 NOWYCH ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM, ŁĄCZNIE 3383, KOLEJNE SZEŚĆ OSÓB ZMARŁO

3 kwietnia 2020

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek późnym wieczorem o 117 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i o kolejnych sześciu zgonach. Zakażenie wykryto dotąd w sumie u 3383 osób, z których 71 zmarło.

Jedyną skuteczną formą walki z wirusem wciąż pozostaje izolacja. Od kilku dni wszystkie służby i rząd przypominają, by opuszczać miejsce zamieszkania tylko wtedy, gdy to konieczne.

SPÓR O WYBORY

3 kwietnia 2020 

Wybory prezydenckie planowane są 10 maja – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przekonywał, że wyborcy muszą mieć wybór, czy chcą zagłosować tradycyjnie w lokalu wyborczym, czy korespondencyjnie. Zastrzeżenia do organizacji wyborów 10 maja z możliwością głosowania korespondencyjnego, zgłosiła partia Porozumienie, tworząca Zjednoczoną Prawicę i rząd.

Ostatecznie partia Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina zaproponowała wydłużenie kadencji prezydenta Andrzej Dudy o dwa lata. Wprowadzenie takie rozwiązania wymagałoby zmiany konstytucji. Pomysł oficjalnie poparło Prawo i Sprawiedliwość. Platforma Obywatelska, PSL, Lewica i Konfederacja nie zgadzają się na zmianę konstytucji. Nikt nie chce się też zgodzić na wydłużenie kadencji obecnego prezydenta.

W międzyczasie Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie autopoprawkę do projektu ustawy ws. głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z nią, wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie korespondencyjnie.

Opozycja domaga się cały czas wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Nie wiadomo, jak rozwinie się pandemia. Jeśli będzie nadal trwała po ewentualnym ogłoszeniu stanu wyjątkowego, może to wywołać poważny problem. Dlatego wybory powinny odbyć się w terminie – zaznaczył Krzysztof Dąbrowski, radca prawny.

DO 11 KWIETNIA ZAKAZ WSTĘPU DO LASÓW I PARKÓW NARODOWYCH

3 kwietnia 2020

W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia br. Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte – poinformował w piątek w komunikacie resort środowiska.Ministerstwo tłumaczy, że decyzja wynika z faktu, że wiele osób mimo zagrożenia epidemią gromadziło się na terenach zarządzanych przez LP.

Dlatego, zgodnie ze specustawą dotyczącą COVID-19, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu – do 11 kwietnia br. włącznie. Dodano, że zakaz wstępu będzie egzekwowany przez Straż Leśną i Straż Parków Narodowych.

W Polsce jest 9,3 mln ha lasów, z czego 7,2 mln ha znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych. W kraju funkcjonują też 23 parki narodowe, które zajmują 1 proc. powierzchni Polski. Najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, a najmłodszym Park Narodowy „Ujście Warty”. Tereny wszystkich parków są wpisane w unijną sieć Natura 2000.

15-ta ROCZNICA ODEJŚCIA ŚW. JANA PAWŁA II DO DOMU OJCA

2 kwietnia 2020

15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37, świat wstrzymał oddech. Największy z rodu Słowian – Ojciec św. Jan Paweł II – zakończył swą ziemską wędrówkę.

„Santo Subito” – „natychmiast święty” – wołały tłumy zgromadzone na Placu św. Piotra w Watykanie podczas uroczystości pogrzebowych papieża Polaka, które odbyły się 6 dni po jego śmierci. Prośby wiernych z całego świata zostały wysłuchane. 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji Jana Pawła II, z kolei 27 kwietnia 2014 roku nasz wielki rodak został ogłoszony świętym.

Św. Jan Paweł II to człowiek wielkiego zaufania Panu Bogu i Jego Matce Maryi. To patron na trudne czasy – wskazał osobisty sekretarz papieża Polaka ks. kard. Stanisław Dziwisz.

SPADEK PRZESTĘPCZOŚCI

1 kwietnia 2020 

Zauważalny jest spadek przestępczości w Polsce i to znaczący, bo blisko 50-procentowy – poinformował w środę Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Dodał, że pojawiają się oszustwa związane z koronawirusem, które dotyczą m.in. wyłudzeń środków finansowych na rzekomą walkę z COVID-19.

Dodał, że pojawia się też cały szereg oszustw związanych z oferowanymi do sprzedaży cudownymi lekami, szczepionkami czy testami na koronawirusa.

CENOWY SZANTAŻ GAZPROMU NALEŻY DO PRZESZŁOŚCI

31 marca 2020

Wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, ocenił, że ekonomiczny szantaż ze strony rosyjskiego Gazpromu należy już do przeszłości.

Polityk odniósł się do wyniku arbitrażu między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a Gazpromem. PGNiG poinformowało w poniedziałek, że wygrało ponad pięcioletni spór dotyczący cen gazu z rosyjskim koncernem. Korzystny dla nas wyrok w tej sprawie wydał Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie. Na jego mocy nowa cena za gaz od Rosji ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. PGNiG powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty.

Wicepremier Jacek Sasin podkreślił, że wygrana z Gazpromem to konkretne pieniądze dla Polski, niższe, rynkowe ceny za rosyjski gaz oraz koniec ekonomicznego szantażu ze strony Rosji.

Podpisany w 1996 r. kontrakt jamalski przewiduje dostawy około 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Zgodnie z zawartą w kontrakcie klauzulą PGNiG musi płacić za co najmniej 8 mld 700 mln metrów sześciennych gazu rocznie, nawet jeśli go nie potrzebuje. Umowa wygaśnie w 2022 r.

CATEGORIES
COMMENTS
0