75. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

8 maja 2020

Mija 75 lat od zakończenia II wojny światowej. W piątek prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć ofiar przy Grobie Nieznanego Żołnierza. To symboliczne miejsce, które upamiętnia polskiego żołnierza; upamiętnia ofiarę polskiego narodu.

Dlatego 8 maja, to dzień, w którym Polska na lata musiała zapomnieć o suwerenności. Przypomniał o tym prezydent. – Nasi żołnierze, zdradzeni przez aliantów, tak to trzeba nazwać, nie poszli w wielkiej defiladzie zwycięstwa w Londynie, nie dopuszczono ich do tego, aby mogli w niej iść – podkreślił Andrzej Duda.

A przecież walczyli na frontach II wojny światowej u boku aliantów, m.in pod Monte Cassino i w Bitwie o Anglię. Po latach Wielką Brytanię stać na to, na co nie stać jej było w roku 1945, na wdzięczność, o czym mówił jeden z brytyjskich dowódców wojskowych.

Prezydent prosił też o pamięć o Niezłomnych; o tych, którzy nie porzucili walki, bo w Związku Sowieckim i komunistycznym reżimie słusznie dostrzegali nowego okupanta.

POLSKA I WIELKA BRYTANIA DOSTRZEGAJĄ PRÓBY INNYCH PAŃSTW PISANIA HISTORII NA NOWO

8 maja 2020

Dziś, kiedy prawda historyczna tak często staje się elementem politycznej rozgrywki, Polska i Wielka Brytania dostrzegają próby innych państw pisania historii na nowo. Dlatego wciąż będziemy stali na straży prawdy – oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z szefem brytyjskiego rządu. Mateusz Morawiecki w swoim wpisie na Facebooku przypomniał o mijającej w piątek 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, o której rozmawiał z Borisem Johnsonem.

„Z Wielką Brytanią łączą nas więzy, których nie da się przerwać. Po wojnie – kiedy Polska wbrew swojej woli znalazła się w sowieckiej strefie wpływów – polski rząd na uchodźstwie za swoją siedzibę obrał właśnie Londyn. W Wielkiej Brytanii mieszkało wielu Polaków niepogodzonych z komunistycznym reżimem zainstalowanym w Polsce” – napisał szef polskiego rządu.

W tekście opublikowanym w „Rzeczpospolitej” premier Wielkiej Brytanii napisał, że „najwspanialszym przejawem naszej przyjaźni jest obecność milionów Polaków w Wielkiej Brytanii”.

Premier Wielkiej Brytanii wspomniał również losy Dywizjonu 303 i podkreślał rolę „polskiego ducha narodowego” i współpracę polskich oddziałów z aliantami m.in. w walkach pod Monte Cassino, El Alamein czy pod Tobrukiem.

PREZYDENT A. DUDA PODPISAŁ USTAWĘ WS. GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO W WYBORACH PREZYDENCKICH W 2020 R.

8 maja 2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. – poinformował w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Uchwalona 6 kwietnia przez Sejm ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. zakłada, że wybory te mają odbyć się w drodze głosowania korespondencyjnego.Ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

W czwartek rano Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec tej ustawy. Dzień wcześniej ogłoszono, że PiS i Porozumienie przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak poinformowano „po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie”.

OD DZIŚ MOŻNA ZWIEDZAĆ WIRTUALNIE RODZINNY DOM ŚW. JANA PAWŁA II

8 maja 2020

Od dziś można wirtualnie zwiedzać Muzeum w domu rodzinnym św. Jana Pawła II w Wadowicach. Inicjatywa wpisuje się w 100. rocznicę urodzin papieża Polaka, którą będziemy obchodzili 18 maja.

Sercem muzeum jest mieszkanie, w którym rodzina Wojtyłów żyła w latach 1919 – 1938. Można w nim zobaczyć ozdobne serwetki haftowane przez matkę JP II, jej złoty medalion, oryginalną zastawę stołową i zdjęcia z albumu rodzinnego.

Pozostałe strefy muzeum obrazują życie Karola Wojtyły i przypominają jego nauczanie. O szczegółach mówiła Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Ojca św. Jana Pawła II.

– Poprzez aplikację będzie można zwiedzić wszystkie 16 stref: od czasów międzywojennych i Wadowic czasów małego Lolka, po czasy wadowickich Żydów, Kalwarię Zebrzydowską i późniejsze czasy wyboru Ojca Świętego czy wydarzeń z 13 maja 1981 roku. Poprzez aplikację będzie można obejrzeć również najważniejsze eksponaty znajdujące się w naszym muzeum, między innymi pistolet Browning HP kaliber 9 mm, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. Mamy również medalion Karola Wojtyły czy srebrną torebkę znajdującą się w mieszkaniu – powiedziała Magdalena Maślona.

Dom Rodzinny Jana Pawła II odwiedza rocznie około 250 tys. turystów z całego świata. Jest jednym z najpopularniejszych muzeów w Małopolsce.

Muzeum można też zwiedzić wchodząc na stronę www.domjp2.pl

GŁOSOWANIE W DNIU 10 MAJA 2020 R. NIE MOŻE SIĘ ODBYĆ

7 maja 2020

Głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć; nie mogą mieć zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte – głosi czwartkowy komunikat Państwowej Komisji Wyborczej.

PKW poinformowała w czwartkowym komunikacie, że „podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa”.

Jednak – jak przypomniano w komunikacie – 16 kwietnia 2020 r. została uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, a na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika.

Podkreślono, że zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart.

Komisja wskazuje jednocześnie, że w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców, nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

NIE MOŻE NIEŚĆ WOLNOŚCI KTOŚ, KTO SAM JEJ NIE MA

7 maja 2020

8 maja przypada rocznica zakończenia II wojny światowej. Dr Karol Nawrocki podkreślił, że „w zależności od szerokości geograficznej odczucia wówczas były różne”.

– Dla państw Europy Zachodniej to była jednoznacznie euforia i wielka radość. Natomiast w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej ten smak był słodko-gorzki. Kończyła się przerażająca okupacja niemiecka, ale do tych krajów nie przyszła wolność, a kolejne zniewolenie. Ten dysonans funkcjonuje w dzisiejszej pamięci i świadomości – powiedział dyrektor.

Takie położenie polityczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej było przede wszystkim wynikiem dyplomatycznych ustaleń przedstawicieli trzech największych mocarstw, a więc Związku Sowieckiego, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych – wskazał.

Na pytanie o to, jak wyglądała rzeczywistość w Polsce, kiedy ogłoszono zakończenie II wojny światowej, dyrektor muzeum zaznaczył, że zgodnie z opinią historyków zajmujących się tymi zagadnieniami naukowo pierwsze lata po wojnie dla części Polaków nie różniły się od czasu wojennego.

– Oczywiście nie było metodycznej eksterminacji w obozach koncentracyjnych – na skalę znaną z II wojny światowej, ale cały czas trwał opór polskiego podziemia antykomunistycznego, które walczyło o pełne wyzwolenie Polski. W związku z tym, że realne poparcie Sowietów w społeczeństwie było na niskim poziomie, zbudowali aparat terroru, który był wymierzony nie tylko przeciwko tym, którzy walczyli o wolność, ale również przeciwko zwykłym Polakom. Dokonywało się przełożenie represyjnego systemu sowieckiego na tereny Polskie. To była rzeczywistość wymęczonego okupacją narodu, który szczególnie ucierpiał w czasie II wojny światowej i czekał na wolność, ale jej się nie doczekał – zaznaczył.

W kontekście roku 1945 w odniesieniu do Polski używanie terminu „wyzwolenie” jest dalece niezasadne – podkreślił dr Karol Nawrocki.

– Jak wolność mogli nieść ci, którzy sami jej nie mieli? Żołnierze Armii Czerwonej byli żołnierzami państwa, które było w pełni zniewolone. Byli oni reprezentantami państwa totalitarnego, mordującego również swoich obywateli. Nie może nieść wolności ktoś, kto sam jej nie ma. Polska po 1945 r. nie była niepodległym państwem. Całość polityki sterowana była z Moskwy – zauważył dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– To, co niektórzy nazywali wyzwoleniem, wiązało się np. z metodycznymi gwałtami na kobietach. Badacze tamtego okresu mówią o tym, że nawet ok. 40 proc. kobiet w Gdańsku mogło zostać wówczas zgwałconych. Widzimy też zburzone miasta przez Armię Czerwoną, która grabi, gwałci, pali. Tak nie wygląda wyzwolenie – dodał.

UMOWA PIS I POROZUMIENIA TO SYGNAŁ, ŻE W POLITYCE DA SIĘ KONSTRUKTYWNIE ROZMAWIAĆ

7 maja 2020

Jarosław Kaczyński oraz Jarosław Gowin we wspólnym komunikacie oświadczyli, że PiS oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach.

Poinformowali, że „po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie”.

To rozwiązanie oznacza koniec sporu wewnątrz koalicji rządowej. Porozumienie, które ma w Sejmie 18 posłów, było przeciwne organizacji wyborów 10 maja i przygotowało własny projekt zmian w konstytucji.

Głosowanie w wyborach, które po 10 maja ogłosi marszałek Sejmu, nadal ma mieć tryb korespondencyjny. Wszystko dlatego, że resort zdrowia zarekomendował, iż tradycyjne wybory, ze względu na epidemię, nie mogą się odbyć w ciągu najbliższych dwóch lat.

ZAKRZEPICA ISTOTNĄ PRZYCZYNĄ ZGONÓW CHORYCH NA COVID-19

7 maja 2020

Zaburzenia krzepnięcia krwi prowadzące do powstawania mikrozakrzepów są istotną przyczyną zgonów chorych na COVID-19 – potwierdza badanie naukowców z Irlandii, które publikuje pismo „British Journal of Haematology”.

Mogą one w dużym stopniu odpowiadać za różnice śmiertelności w różnych krajach świata.

Z dotychczasowych badań wynika, że zaburzenia krzepnięcia krwi, zwłaszcza w naczyniach płucnych, mogą towarzyszyć infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 i przyczyniać się do ciężkiego przebiegu COVID-19. Co więcej, jedno z ostatnich chińskich badań wykazało, że podwyższony poziom D-dimerów we krwi wiąże się ze złymi prognozami u pacjentów chorych na COVID-19. D-dimery są produktem rozpadu zakrzepów, a ich podwyższony poziom wskazuje na występowanie zakrzepicy żylnej.

Wyniki autopsji pacjentów zmarłych z powodu COVID-19 wskazują na występowanie rozsianych mikrozakrzepów (rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe) w małych naczyniach płucnych i towarzyszącej temu nekrozie tkanek. Coraz więcej danych mówi też o tym, że w ciężkich przypadkach COVID-19 rośnie ryzyko zakrzepicy żylnej oraz zatorowości płucnej, które znacznie zwiększają ryzyko zgonu. U chorych na COVID-19 dochodzi też do zawałów serca i udarów mózgu związanych z zakrzepami.

Dotychczasowe badania na ten temat były jednak prowadzone głównie w Chinach, co jest istotne o tyle, że Chińczycy mają ogólnie od trzech do czterech razy niższe ryzyko zakrzepicy żylnej w porównaniu z osobami rasy białej. Z kolei przedstawiciele rasy czarnej mają wyższe ryzyko zakrzepicy w porównaniu z osobami rasy białej.

Naukowcy z Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI) University of Medicine and Health Sciences przeprowadzili badanie wśród 83 pacjentów chorych na COVID-19 przyjętych do St James’s Hospital w Dublinie w okresie od 13 marca do 10 kwietnia. Pacjenci byli w wieku od 26 do 92 lat. Większość stanowiły osoby rasy białej.

U 67 proc. tuż po przyjęciu do szpitala stwierdzono znacznie podwyższony poziom D-dimerów. Nie wykryto jednak zmian zakrzepowych w naczyniach. Dalsze obserwacje potwierdziły, że pacjenci z wysokim poziomem D-dimerów po przyjeździe do szpitala częściej potrzebowali pobytu na oddziale intensywnej terapii. U pacjentów mających złe prognozy wysoki poziom D-dimerów utrzymywał się przez kolejne dni. Również niektóre inne parametry świadczące o zaburzeniach krzepnięcia były zmienione.

Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że zaburzenia krzepnięcia u chorych na COVID-19 mają związek z patologicznymi zmianami w płucach towarzyszącymi tej chorobie.„Nasze nowe obserwacje wskazują, że COVID-19 ma związek z nietypowym rodzajem zaburzeń krzepnięcia krwi, które przede wszystkim dotyczą płuc i które bez wątpienia przyczyniają się do wysokiej śmiertelności u chorych na COVID-19” – skomentował współautor pracy prof. James O’Donnell, kierujący Irlandzkim Centrum Biologii Naczyń.

Jak wyjaśnił, oprócz zapalenia płuc, które dotyczy małych pęcherzyków płucnych, u pacjentów z tą infekcją obserwuje się też setki małych zakrzepów w drobnych naczyniach płucnych. To odróżnia COVID-19 od innych zakażeń, które obejmują płuca i może tłumaczyć, dlaczego u pacjentów z ciężkimi postaciami tej choroby dramatycznie spada poziom tlenu we krwi.

„Zrozumienie, jak powstają te mikrozakrzepy w płucach jest kluczowe dla opracowania skuteczniejszych metod leczenia naszych pacjentów, zwłaszcza z grup wysokiego ryzyka” – podkreślił prof. O’Donnell.

Jak dodał, potrzebne są dalsze badania, które pozwolą ocenić czy różne terapie przeciwzakrzepowe mogą obniżyć ryzyko tworzenia zakrzepów u chorych na COVID-19 szczególnie zagrożonych jego ciężkim przebiegiem. W badanej grupie u pacjentów otrzymujących heparynę drobnocząsteczkową (lek o działaniu przeciwzakrzepowym) nie dochodziło do rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego.

Autorzy pracy spekulują, że typowe dla różnych ras predyspozycje do zaburzeń krzepnięcia krwi mogą w dużym stopniu odpowiadać za różnice w śmiertelności z powodu COVID-19 w różnych częściach świata.

PORTAL JP2ONLINE RUSZY 18 MAJA

6 maja 2020

W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły 18 maja ruszy portal JP2online. Znajdą się na nim multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty papieskie, artykuły na temat życia i nauczania Jana Pawła II. Realizatorem projektu jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

Zawiera on 16 tys. stron dokumentów archiwalnych, 5 tys. fotografii, 100 tys. minut nagrań radiowych oraz 700 godzin nagrań wideo.

„Portal będzie dostępny początkowo w polskiej i angielskiej wersji językowej. Część zbiorów będzie do pobrania i wykorzystania w projektach edukacyjnych, badawczych i popularyzatorskich o charakterze niekomercyjnym” – poinformowała PAP rzeczniczka Centrum Myśli Jana Pawła II Joanna Korzeniewska.

Zaznaczyła, że „celem wieloletniego projektu, polegającego na zlokalizowaniu i opracowaniu materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II, było zachowanie i udostępnienie szeroko rozumianej spuścizny po Papieżu, przede wszystkim: multimediów, fotografii, dokumentów archiwalnych, które są rozproszone w archiwach wielu organizacji państwowych i kościelnych”.

Na szczególną uwagę zasługuje Multimedialny Biogram Karola Wojtyły.

„Za pomocą ciekawej grafiki, animacji, materiałów audiowizualnych i tekstu przybliża on wydarzenia, osoby i miejsca, które ukształtowały Karola Wojtyłę, jako człowieka i przyszłego Papieża” – zwróciła uwagę Joanna Korzeniewska.

Zapowiedziała, że „siedem rozdziałów multimedialnego biogramu będzie udostępnianych stopniowo. Pierwsza część już 18 maja, a ostatnia 16 października – data konklawe w 1978 roku”. Dodała, że „tytuły rozdziałów ukazują sposób prezentacji osoby Karola Wojtyły: Lolek, Karol, Kapłan, Wujek, Pasterz, Profesor i Jan Paweł II”.

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2016 roku. Został on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Hasłem setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły 18 maja będą słowa papieża Jana Pawła II z listu do artystów z 1999 roku „Uczyń z życia arcydzieło”.

TSUE PRZEKRACZA SWOJE UPRAWNIENIA

5 maja 2020

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny sprzeciwił się wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem niemieckich sędziów, unijne instytucje przekroczyły swoje uprawnienia, więc wyroki TSUE nie mają w Niemczech zastosowania prawnego.

Spór między Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej sięga 2015 roku. Europejski Bank Centralny rozpoczął wówczas zakup obligacji państwowych. Do niemieckiego Trybunału wpłynęły pozwy przedsiębiorców, którzy sprzeciwiali się takim działaniom. Trzy lata później TSUE stwierdził, że akcja Europejskiego Banku Centralnego była prawidłowa.

We wtorek niemiecki trybunał orzekł jednak, że unijne instytucje przekroczyły swoje uprawnienia.

– Gdzie organy unijne przekraczają swoje kompetencje, tam wkraczają trybunały konstytucyjne poszczególnych państw członkowskich. Wówczas te orzeczenia TSUE tracą swoją legitymację demokratyczną – mówił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Taka decyzja ma ogromne znaczenie dla Polski i naszego sporu z Komisją Europejską – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

– Kiedy polski Trybunał Konstytucyjny dwa tygodnie temu wydał bardzo ważne orzeczenie dotyczące tego, że ani Unia Europejska nie ma kompetencji, by podważać status sędziów w Polsce, ani Sąd Najwyższy takich kompetencji nie posiada – to rzecznik Komisji Europejskiej i część komisarzy miała czelność pouczać polski Trybunał Konstytucyjny, miała czelność twierdzić, że prawo unijne jest ponad prawem polskim, ponad polską konstytucją – przypomniał polityk.

Przypadek Niemiec kolejny raz pokazuje, że nie jest. Komisja Europejska nie uznała jednak wyroku niemieckiego trybunału.

W praktyce jest jednak zupełnie inaczej. W 2009 roku niemiecki Trybunał przyznał władzom krajowym wyłączną kompetencją nad kształtowaniem swojego wymiaru sprawiedliwości. Natomiast z początkiem tego roku Sąd Najwyższy w Hiszpanii zignorował wyrok TSUE, który obligował władze w Madrycie do zwolnienia z więzienia byłego wicepremiera katalońskiego rządu.

Podobnych przypadków jest więcej. Jednak tylko wobec Polski Komisja Europejska rozpoczęła procedurę o naruszenie praworządności.

MAUTHAUSEN-GUSEN TO MIEJSCE WAŻNE I ŚWIĘTE DLA NAS, POLAKÓW

5 maja 2020

Mauthausen-Gusen to miejsce ważne i święte dla nas, Polaków. Poniosło tu bowiem śmierć od 20 do 35 tys. naszych obywateli – napisał we wtorek z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że Mauthausen-Gusen to niemiecki Katyń.

75 lat temu, 5 maja 1945 r., wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen – miejsce zagłady m.in. ok. 30 tys. Polaków. Kompleks na terenie Austrii był jednym z najstraszniejszych elementów niemieckiej machiny śmierci.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że „każdemu miejscu gdzie kiedyś budowano obozy koncentracyjne i zagłady należą się i szacunek, i wyjątkowa troska, aby przeszłość była dla kolejnych pokoleń lekcją na przyszłość”.

MICROSOFT WYBRAŁ POLSKĘ NA MIEJSCE SWOJEJ INWESTYCJI WARTEJ 1 MILIARD DOLARÓW

5 maja 2020

Microsoft, to kolejny globalny gracz, który wybrał Polskę na miejsce swojej inwestycji wartej 1 miliard dolarów – poinformował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, Jak dodał, polski rynek cyfrowy jest atrakcyjny nawet w czasach, kiedy gospodarki na świecie przeżywają kryzys.

We wtorkowym komunikacie poinformowano, że Operator Chmury Krajowej zawarł strategiczne partnerstwo z globalną spółką technologiczną Microsoft. Tym samym umowa otwiera kolejny rozdział w rozwoju budowanej w Polsce platformy, która zapewnia przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań chmury obliczeniowej oraz przyspiesza cyfrową transformację gospodarki. W ramach umowy partnerstwa z OChK, Microsoft uruchomi w Polsce swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja w technologię cyfrową ma wynieść 1 miliard dolarów.

W komunikacie OChK przekazano, że „nowy region data center” dołączy do globalnej infrastruktury Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. Umożliwi on lokalny dostęp do pełnej oferty bezpiecznych usług w chmurze Microsoft.

DOWÓDCA RAF ODDAŁ HOŁD POLSKIM LOTNIKOM UCZESTNICZĄCYM W BITWIE O WIELKĄ BRYTANIĘ

3 maja 2020

Dowódca brytyjskich Royal Air Force marszałek lotnictwa Mike Wigston w niedzielę, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, oddał hołd polskim lotnikom uczestniczącym w bitwie o Wielką Brytanię. W opublikowanym na Twitterze nagraniu wideo Wigston przypomniał, że w tym roku przypada 80. rocznica bitwy o Wielką Brytanię, która była jednym z kluczowych momentów II wojny światowej, i że to nie tylko brytyjscy lotnicy bronili kraju.

„Ludzie z całego świata walczyli i ginęli w czasie bitwy o Wielką Brytanię, w tym wielu z nich z Polski. (…) W tych niedających nadziei dniach 1940 r. 145 polskich pilotów walczyło w bitwie o Wielką Brytanię. Wielu z nich zostawiło swoje rodziny i swój kraj pod rosyjską i niemiecką okupacją, a 29 z nich zginęło podczas kilku intensywnych tygodni bitwy o Wielką Brytanię. Ich dokonania są wspaniałe” – powiedział Mike Wigston.

Przypomniał liczbę 126 samolotów niemieckich zestrzelonych przez pilotów dywizjonu 303 oraz przywołał słowa swojego poprzednika, lorda Portala, który w 1940 r. napisał, że Polacy udowodnili, że są wspaniałymi, świetnie wyszkolonymi lotnikami.

„Jestem dumny, że mogę powiedzieć, iż jesteśmy głęboko wdzięczni tym, którzy w walce wysoko nad ziemią nie szczędzili krwi za Polskę, kraj, którego nie można było pokonać” – powiedział Mike Wigston.

Bitwa o Wielką Brytanię toczyła się głównie nad południową i środkową Anglią w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 r., choć z mniejszą intensywnością naloty były kontynuowane również później. W założeniach niemieckich jej celem było przygotowanie do inwazji lądowej na Wielką Brytanię lub przynajmniej zmuszenie jej do zawarcia pokoju na niekorzystnych dla siebie warunkach. W bitwie o Wielką Brytanię uczestniczyły dwa polskie dywizjony bombowe – 300 i 301 oraz dwa myśliwskie – 302 i 303.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA – WYRAZEM UNIKATOWEGO DZIEDZICTWA DZIESIĄTEK POKOLEŃ NASZYCH POPRZEDNIKÓW

3 maja 2020

„Wielkie, prekursorskie dokonanie, jakim była Konstytucja 3 Maja, nie było w polskiej historii wyjątkiem ani dziełem przypadku. Już prawa stanowione przez Kazimierza Sprawiedliwego wyprzedzały Europę w dziele budowy praworządnego ładu i standardów godności każdego człowieka” – napisał w niedzielę premier na Facebooku z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Jak podkreślił, „to nasz rodak, Wincenty Kadłubek, jako pierwszy od czasów antyku posługiwał się pojęciem +obywatel+, a państwo określał jako Res Publica, czyli dobro wszystkich, a nie jedynie własność władcy”.

„Nasza państwowość wyróżnia się wyjątkowo długą i bogatą tradycją demokracji, tolerancji, wolności wyznań i poglądów, szacunku dla podmiotowości osoby ludzkiej” – zauważył Mateusz Morawiecki.

„Święto Konstytucji Trzeciego Maja powinniśmy więc rozumieć nie tylko jako rocznicę nowoczesnej reformy ustrojowej, ale jako wyraz o wiele większego, wspaniałego, unikatowego dziedzictwa dziesiątek pokoleń naszych poprzedników” – zaznaczył szef rządu.

POLSKA TO 60 MLN POLEK I POLAKÓW ŻYJĄCYCH NA CAŁYM ŚWIECIE

2 maja 2020

Co roku 2 maja ze szczególną mocą podkreślamy, że Polska nie liczy sobie 38 mln obywateli; Polska to 60 mln Polek i Polaków żyjących na całym świecie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w przypadającym 2 maja Dniu Polonii i Polaków za Granicą.

Według premiera Morawieckiego, to nie przypadek, że tego samego dnia obchodzimy także święto Flagi RP, bo, jak wskazał „te dwa kolory łączą nas ze sobą najściślej”.

„Drodzy rodacy, chcę wam podziękować za to, że jesteście, za to, że swoją pracą i swoim talentem tak godnie reprezentujecie Polskę na całym globie. I proszę pamiętajcie, gdziekolwiek jesteście: wasza ojczyzna Polska, wasz dom jest razem z Wami” – zapewnił szef rządu.

Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku podziękował „wszystkim Rodakom mieszkającym poza Ojczyzną, na wszystkich kontynentach” za to, że „rozsławiają imię naszego kraju we wszystkich zakątkach Ziemi”.

Posted 
May 12, 2020
 in 
Polish News
 category

More from 

Polish News

 category

View All

Join Our Newsletter and Get the Latest
Posts to Your Inbox

No spam ever. Read our Privacy Policy
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.