Polish news

May 3, 2020
0

Wiadomości z Polski, 1 maja 2020

POLSKA OBCHODZIŁA W PIĄTEK SZESNASTĄ ROCZNICĘ PRZYSTĄPIENIA DO UE

1 maja 2020

1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiła do Unii Europejskiej.

Przystąpienie Polski do struktur unijnych popierała wówczas większość sił politycznych, od lewicy po prawicę. Część z nich była wtedy i nadal jest bezkrytyczna wobec integracji. Dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki Platformy Obywatelskiej na prezydenta, ostatnie szesnaście lat, to dobre lata dla Polski.

Z kolei Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta, wskazał, że bardzo krytycznie podchodzi do kierunku w którym zmierza Unia Europejska, stając się superpaństwem.

Przynależność Polski do Wspólnoty należy oceniać z kilku perspektyw. Pierwsza, najbardziej widoczna, to środki unijne, tylko w latach 2014-2020 Unia Europejska przeznaczyła dla naszego kraju 82,5 mld euro.

Dla polityków Lewicy i PO to główny plus integracji.

W dużej mierze jednak z tych środków korzystają stare państwa UE podkreślał ekonomista prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. – Udzielając tych dotacji Polsce korzysta UE, dlatego że firmy z UE realizują te kontrakty, pomagają nam w tych budowach – podkreślał ekspert.  

Jak informowało w 2012 roku Ministerstwo Rozwoju, którym kierowała wówczas Elżbieta Bieńkowska z PO, z każdego euro wpłaconego do Polski Niemcy  odzyskały 86 centów.

Dla wielu Polaków i polskich firm plusem integracji był udział we wspólnym rynku, ale to też miało swoje negatywne konsekwencje zauważył prof. Mieczysław Ryba. – Korzystne było otwarcie rynku, gdzie mogliśmy handlować i różne dotacje. Jednak te dotacje były z kolei w zamian za to, że wygaszono – zlikwidowano ogromne segmenty polskiego przemysłu, naszej gospodarki, po to, żeby tutaj nie rodziła się konkurencyjność – wskazywał politolog.

Znaczące dotacje trafiły do rolników. Rzeczywiście przez ostatnie szesnaście lat polska wieś stała się dość nowoczesna. Jednak polscy gospodarze cały czas traktowani są gorzej niż farmerzy ze „starej piętnastki”.

Na ocenę naszej obecności w Unii wpływają też ostanie działania w sprawie kryzysu pandemicznego. Poseł PO do Parlamentu Europejskiego Andrzej Halicki chwali Wspólnotę w tej sprawie. – Także w czasach tak trudnych, jak dzisiaj, w czasie pandemii możemy liczyć na wsparcie i na ogromne środki, 13 mld euro – akcentował.

Nie są to jednak środki nowe, to pieniądze przełożone z jednego celu budżetowego na inny. Działania Unii w sprawie kryzysu krytycznie ocenia wielu ekspertów w tym ekonomista Artur Beń.

Bilans integracji z Unią to nie tylko rachunki księgowe. To także zyski i straty polityczne. Polska utraciła znaczną cześć swojej suwerenności. W ostatnich latach  toczy się spór o suwerenności w obszarze sądownictwa i prymat Konstytucji RP nad prawem unijnym. Komisja Europejska po raz kolejny wszczęła postępowanie przeciwko Polsce o naruszeni zasad tzw. praworządności.

Obecność w Unii Europejskiej to także spory o  ideologię. Instytucje unijne często uzależniają przekazywanie środków na cele edukacyjne czy kulturalne od spełniania tzw. kryteriów równościowych, antydyskryminacyjnych, czyli przyjmowania założeń ideologicznych nowej lewicy.

– Unia Europejska dzisiaj bardziej sięga do Spinelliego, a nie do Schumanna, czyli bardziej do marksistów, niż do chrześcijańskich demokratów – akcentował prof. Mieczysław Ryba.

Po szesnastu latach znaczna cześć polskiego społeczeństwa przekonała się Unia nie jest dobrym wujkiem, rozdającym pieniądze. To arena walki o pieniądze, polityczne interesy i ideologiczne wpływy.

7 MAJA UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE PROCESU KANONIZACYJNEGO EMILII I KAROLA WOJTYŁÓW – RODZICÓW JANA PAWŁA II

1 maja 2020

7 maja w Wadowicach odbędzie się pierwsza uroczysta sesja w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych Służebnicy Bożej Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Sługi Bożego Karola Wojtyły – seniora, rodziców św. Jana Pawła II.

7 maja ukonstytuują się trybunały, których zadaniem będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga.

Postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów jest ks. Sławomir Oder, który również postulował proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Jana Pawła II. Pierwszym sędzią trybunału jest ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, którego – jako delegat – w procesach będzie reprezentował ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej. Promotorem sprawiedliwości będzie ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostanie także dwóch notariuszy – ks. Grzegorz Kotala i ks. Paweł Ochocki. Wszyscy członkowie trybunałów złożą przysięgę dochowania tajemnicy i wiernego wypełnienia powierzonego im zadania.

Pierwsza uroczysta sesja trybunałów odbędzie się o godz. 10.30 w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach w obecności wszystkich dziekanów Archidiecezji Krakowskiej. Po formalnym rozpoczęciu procesu ks. abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. o pomyślny jego przebieg i łaski za wstawiennictwem Sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów.

PREZYDENT ANDRZEJ DUDA PRZEDSTAWIŁ PROGRAM NA NASTĘPNĄ KADENCJĘ

1 maja 2020

Dodatek solidarnościowy dla tych, którzy utracili prace z powodu koronawirusa, podniesienie zasiłku dla bezrobotnych, utrzymanie kluczowych programów społecznych, a także utworzenie polskiego funduszu medycznego – to zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawione w trakcie piątkowej konwencji programowej.

Dzisiaj pojawiają się fundamentalne pytania, których jeszcze półtora miesiąca temu sobie nie zadawaliśmy: co będzie z pracą, płacą, utrzymaniem na przyszłość. To przez ten pryzmat musimy spojrzeć na Polskę – mówił Andrzej Duda.

Dlatego prezydent zaproponował podniesienie zasiłku dla bezrobotnych. – Zasiłek dla bezrobotnych musi zostać zwiększony do kwoty 1300 zł i musi być wypłacany tym wszystkim, którzy zwłaszcza z powodu kryzysu koronawirusa tracą pracę – powiedział prezydent.

Dodatkowo szef państwa polskiego zapowiedział specjalny dodatek solidarnościowy dla każdego, kto stracił pracę właśnie z powodu koronawirusa. – Na trzy miesiące, po to by miał dodatkowe zabezpieczenie w okresie, kiedy tej pracy szuka – oznajmił Andrzej Duda.

Kluczowym programem Zjednoczonej Prawicy jest program „Rodzina 500 plus”. Początkowo na drugie i kolejne, obecnie także na pierwsze dziecko.

Wsparcie otrzymali także emeryci i renciści. Systematycznie podnoszone są najniższe świadczenia. Wprowadzono także tzw. trzynastą emeryturę, a w planach są również „czternastki”.

Szef państwa polskiego mówił także o wsparciu rolników, szczególnie w kontekście suszy. Dziś w dobie koronawirusa kluczowa jest kontrola nad strategicznymi obszarami wpływającymi na gospodarkę. Tu strategia rządu i prezydenta jest spójna.

 TATRY: OD PONIEDZIAŁKU OTWARTE WSZYSTKIE SZLAKI TURYSTYCZNE

30 kwietnia 2020

Od poniedziałku 4 maja zostają otwarte wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach – poinformowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wejścia na drogę do Morskiego Oka i do Doliny Kościeliskiej będą jednak limitowane. Rusza także kolejka linowa na Kasprowy Wierch.

Na tatrzańskich szlakach nie będzie obowiązku używania maseczek, natomiast władze parku zalecają ich używanie na parkingach oraz w punktach sprzedaży biletów.

Należy pamiętać o konieczności zachowania dystansu w szczególności wszędzie tam, gdzie dochodzić do koncentracji ludzi, na szlakach najbardziej obleganych. Na drodze do Morskiego Oka czy w Dolinie Kościeliskiej będą wprowadzone  limity wstępu.

Mimo że w wyższych partiach Tatr wciąż leży śnieg, po górach nie będzie już można poruszać się na nartach, aż do kolejnej zimy. W poniedziałek nie ruszą jeszcze usługi przewozu konnego na trasie do Morskiego Oka.

PREZYDENT O LIŚCIE DO EUROPEJSKICH PRZYWÓDCÓW: GŁÓWNYM MOTYWEM JEST POTRZEBA SOLIDARNOŚCI

30 kwietnia 2020

Głównym motywem jest potrzeba solidarności – tak prezydent Andrzej Duda skomentował list, który skierował do europejskich przywódców. Dotyczy on współpracy międzynarodowej po pokonaniu pandemii koronawirusa.

„Nadszedł czas, aby wspólnie zastanowić się, jak będzie wyglądał świat i współpraca międzynarodowa po pokonaniu pandemii koronawirusa” – napisał w liście skierowanym do przywódców państw Unii Europejskiej, Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, prezydent Andrzej Duda. Plan polskiego przywódcy zawiera 5 konkretnych propozycji. Pierwsza z nich dotyczy współpracy w zwiększeniu poziomu wydolności krajowych systemów ochrony zdrowia, a także wypracowania skutecznych mechanizmów pomocy międzypaństwowej.

„ W tym kontekście warto rozważyć dwie inicjatywy: 1) stworzenie europejskiego mechanizmu zabezpieczenia medycznego – m.in. koordynacji produkcji i dystrybucji sprzętu ratującego życie i środków ochrony medycznej, oraz 2) realizację wspólnych badań naukowych z zakresu biotechnologii i nowoczesnych terapii szczególnie istotnych dla ratowania życia i zdrowia obywateli. (…)” – napisał prezydent Andrzej Duda.

Drugi punkt wiąże się z koniecznością nadania nowego impulsu do pobudzenia produkcji w Europie, czego efektem – jak zaznaczył Andrzej Duda – powinno być m.in. skrócenie łańcuchów dostaw.

Trzecia kwestia dotyczy konieczności dalszego egzekwowania prawa międzynarodowego.

Czwarta kwestia wiąże się ze wzmacnianiem bezpieczeństwa militarnego, a piąta – z kontynuacją działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

WSPARCIE DLA GOSPODARKI. SEJM UCHWALIŁ NOWELIZACJĘ TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ

30 kwietnia 2020

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu, wsparcie sektora drzewnego oraz zwiększenie ochrony pożyczkobiorców.

Prezes Rady Ministrów ogłosił, że od 4 maja znosi ograniczenia dla pracowników przygranicznych. O podjęcie takiej decyzji apelowali mieszkańcy tych terenów.  W wielu miejscach odbyły się protesty.

Nad kolejnym kołem ratunkowym dla gospodarki pracował w czwartek Sejm. Nowela tarczy antykryzysowej ma pozwolić m.in. na obejmowanie udziałów w firmach przez państwo, tak by pomóc im przejść przez kryzys.

W środę ruszyło składanie wniosków w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Ze wsparcia może skorzystać 670 tys. przedsiębiorców, których przychody po 1 lutego spadły o co najmniej 25 procent. Wnioski o subwencje w ramach tzw. tarczy finansowej 2.0 zaczynają przyjmować banki. Chodzi o to, aby pomóc przedsiębiorcom utrzymać płynność finansową. Łączna wartość Funduszu Gwarancji Płynnościowych może sięgnąć nawet 100 mld zł.

MSZ RUSZYŁO Z AKCJĄ „POLSKA W TWOIM DOMU” SKIEROWANĄ DO POLONII

30 kwietnia 2020

W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa Polska pamięta o swoich rodakach mieszkających poza granicami naszej Ojczyzny. Dowodem jest akcja „Poland at your home – Polska w Twoim domu” przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jej celem jest zachęcenie, szczególnie polskich dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami kraju, do korzystania z ogólnodostępnych bezpłatnych programów edukacyjnych i kulturalnych online.

Pragniemy zaprosić wszystkie dzieci i młodzież polonijną, jak i ich rodziców do spotkań z Polską na odległość i z wykorzystaniem połączeń online – mówił inicjator akcji, wiceminister MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Nauczyciele i rodzice mogą szukać inspiracji do nauki, korzystając z lekcji online przygotowanych m.in. przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Mogą również skorzystać z wirtualnego odkrywania zabytków, spacerując online po polskich muzeach.

– Zapraszamy do niezwykłych spotkań z językiem polskim, polską kulturą i historią na odległość. Chcemy w ten sposób umocnić polską obecność w domach polonijnych na całym świecie – podsumował wiceminister spraw zagranicznych.

W ramach akcji, a także z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, które obchodzimy 2 maja, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło konkurs dla dzieci i młodzieży pt. „Moje najciekawsze spotkanie z Polską online”.

Zachęcamy do korzystania z ogólnodostępnych bezpłatnych programów edukacyjnych i kulturalnych online!
Zapraszamy do odwiedzin strony: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/polska-w-twoim-domu 

OŚWIADCZENIE IPN WOBEC ATAKU MEDIALNEGO NA DR. TOMASZA DOMAŃSKIEGO

29 kwietnia 2020

25 kwietnia 2020 r. na stronie internetowej jewish.pl ukazał się tekst „Nacjonalistyczna ofensywa na temat historii Zagłady” prof. Jana Grabowskiego. Zawiera on niczym niepoparte ataki na Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Getta Warszawskiego oraz na osobę dr. Tomasza Domańskiego, autora refleksji źródłoznawczych na temat książki „Dalej jest noc”. IPN zabrał wydał oświadczenie w tej sprawie.

Instytut Pamięci Narodowej w swoich działaniach kieruje się zasadą wolności badań naukowych, podkreślając wymogi rzetelności naukowej, oparte na poszanowaniu źródeł oraz ich wykorzystaniu w zgodzie z zasadami warsztatu historyka-naukowca. Przyjęte w świecie naukowym procedury recenzyjne opublikowanych opracowań są narzędziem służącym właśnie ochronie wolności i poziomu merytorycznego badań naukowych. Publikowanie naukowych recenzji i artykułów recenzyjnych, utrzymanych w tonie polemiki źródłowej, opartej na szacunku dla świadectw opisywanej epoki, jest jednym z fundamentów poszukiwania prawdy i promowania wysokich standardów badawczych.

Pracownicy Instytutu zawsze mieli świadomość, że w wolnym świecie wskazywanie potknięć, uchybień warsztatowych, niedopatrzeń czy wreszcie świadomych manipulacji niektórych autorów, aspirujących do miana badaczy dziejów, może się spotkać z wybuchami agresji czy wystąpieniami publicystycznymi odległymi od zasad merytorycznej polemiki naukowej.

Po raz kolejny obiektem takiego ataku jest dr Tomasz Domański, który podjął się analizy źródłowej sposobu wykorzystania świadectw epoki m.in. przez prof. Jana Grabowskiego. O jakości pracy naukowej dr. Domańskiego świadczy opublikowany przez niego materiał „Korekta obrazu? Refleksje źródłoznawcze wokół książki >>Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski<<.

Sam fakt, że dr Domański podjął trud merytorycznej analizy źródłowej publikacji, której współredaktorem i autorem jednej z części jest prof. Grabowski, niejednokrotnie spotykał się z jego agresją, daleką od zasad rzetelności i poszanowania prawdy, jakie powinny cechować dyskusję naukową.

Po raz kolejny Jan Grabowski podjął atak 25 kwietnia 2020 roku w publikacji „Nacjonalistyczna ofensywa na temat historii Zagłady” na portalu jewish.pl. Tekst ów zawiera niczym nie poparte ataki na Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Getta Warszawskiego oraz na osobę dr. Tomasza Domańskiego.

Prof. Jan Grabowski używa określeń, takich jak: „niesławny IPN”, „komando kilku pracowników IPN” czy „nacjonalistyczna ofensywa na temat historii Zagłady”. Szczególnie bolesne są zupełnie gołosłowne ataki na osobę bardzo zasłużonego i rzetelnego historyka dr. Tomasza Domańskiego. Profesor Jan Grabowski nie przytacza w swoim tekście żadnych konkretnych i rzeczowych argumentów, ich miejsce zajmują inwektywy. Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej oświadcza z naciskiem, że nie godzi się z taką metodą polemiki. Zadaniem naukowca jest bowiem opieranie się na konkretnych faktach i wydarzeniach oraz dokonywanie ich poprawnej metodologicznie interpretacji.

Instytut stoi na stanowisku, że prawdziwy trud badawczy, oparty na szacunku dla materiału źródłowego, bez trudu przetrwa takie napaści.

Adam Stefan Lewandowski, IPN/radiomaryja.pl

4 MAJA DRUGI ETAP LUZOWANIA OBOSTRZEŃ

29 kwietnia 2020

Po majówce znów otwarte będą galerie handlowe, hotele, a także przedszkola i żłobki. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę drugi etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Przedszkola i żłobki będą mogły być otwierane od 6 maja.

– Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, przedszkola przez organy założycielskie – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Specjalne wytyczne przygotował Główny Inspektor Sanitarny. Pierwszeństwo w przyjmowaniu mają mieć dzieci rodziców, którzy muszą wrócić do pracy. Pozostali nie zostaną jednak bez pomocy.

Po majówce otwierane będą muzea i biblioteki. Swoją działalność będą mogły wznowić hotele, pensjonaty i inne miejsca noclegowe. Na razie bez restauracji, które w nich działają.

Branża turystyczna najmocniej odczuła ograniczenia w gospodarce. Powrót do stanu sprzed pandemii nie będzie łatwy. Liczymy, że rodacy będą nas wspierać – powiedział Janusz Hirsch, właściciel hotelu.

4 maja otwarte zostaną wszystkie sklepy w galeriach handlowych. Będą jednak obowiązywały restrykcje.

Kolejne etapy odmrażania będą ogłaszane w cyklu dwutygodniowym.

 

PGNIG: GAZPROM ZADEKLAROWAŁ STOSOWANIE SIĘ DO WARUNKÓW CENOWYCH Z WYROKU ARBITRAŻU

29 kwietnia 2020

PGNiG otrzymało od Gazpromu deklaracje stosowania się do nowych warunków cenowych kontaktu jamalskiego, ustalonych na mocy wyroku arbitrażu – podała w środę spółka.

PGNiG podało też, że Gazprom oświadczył, iż skoryguje wystawione faktury, o których polska spółka informowała w piątek. Chodzi o faktury za dostawy gazu w marcu i w pierwszej połowie kwietnia 2020 r. 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało, że zostały one opłacone w terminach kontraktowych, ale w wysokości wynikającej z nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego, ustalonych w wyroku arbitrażu.

PGNiG informowało również, że wzywało Gazprom do skorygowania tych faktur najpóźniej do 23 kwietnia, pod rygorem uznania, że rosyjski koncern celowo nie stosuje się do postanowień wyroku arbitrażu.

30 marca 2020 r. PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty.

Trybunał zmienił formułę naliczania ceny w kontrakcie jamalskim w ten sposób, że jest ona w znaczący sposób powiązana z cenami na rynku europejskim, znacznie bardziej rynkowa i zbliżona do ceny, po jakiej PGNiG sprzedaje gaz odbiorcom.

RESORT NAUKI PRZEDSTAWIŁ REKOMENDACJE DLA UCZELNI DOT. REKRUTACJI NA ROK 2020/2021

28 kwietnia 2020

Resort nauki poinformował we wtorek, jak ma przebiegać proces rekrutacji na studia na rok 2020/2021. Wytyczne dotyczą m.in. wydłużenia czasu rekrutacji czy zapewnienia bezpieczeństwa w razie dodatkowych egzaminów. Ma to związek ze zmienionym harmonogramem tegorocznych matur i pandemią koronawirusa.

Egzaminy maturalne w 2020 r. odbędą się wyłącznie w formie pisemnej i rozpoczną się 8 czerwca. Ich wyniki będą znane do 11 sierpnia – informował w piątek minister edukacji Dariusz Piontkowski. W związku z tymi zmianami Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło we wtorek rekomendacje dla uczelni, dotyczące rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021.

Dodatkowe egzaminy wstępne powinny się odbyć wyłącznie w przypadku, gdy specyfika studiów na danym kierunku wymaga dodatkowej weryfikacji kompetencji kandydatów, których nie można sprawdzić podczas egzaminu maturalnego. Egzaminy wstępne na studia powinny być zorganizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo kandydatów i pracowników uczelni. Zalecane jest przeprowadzenie egzaminów wstępnych z wykorzystaniem technologii informatycznych, a jeśli jest to niemożliwe – zgodnie z zasadą ograniczonego kontaktu między kandydatami oraz pracownikami uczelni.

Rekomendacje dotyczą też procedur rekrutacyjnych. Podczas składania przez kandydatów ankiet, kopii dokumentów, czy zdjęć, do minimum powinien być ograniczony bezpośredni kontakt kandydatów z pracownikami uczelni. Zalecane jest przeprowadzenie procedur administracyjnych on-line – pisze MNiSW.

Według MNiSW w uzasadnionych przypadkach, dla zapewnienia prawidłowej organizacji i zakończenia procesu rekrutacji, należy liczyć się z nieznacznym opóźnieniem rozpoczęcia zajęć w roku akademickim 2020/2021.

Zgodnie z komunikatem Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do 11 sierpnia zostaną ogłoszone wyniki egzaminu maturalnego, a także wydane świadectwa dojrzałości, aneksy i informacje o wynikach egzaminu maturalnego. Wyniki matur poprawkowych będą opublikowane do 30 września 2020 r.

GOSPODARKA ŚWIATOWA PO KORONAWIRUSIE BĘDZIE FUNKCJONOWAĆ CAŁKIEM DOBRZE, ALE W RAMACH NOWEGO MODELU BIZNESOWEGO    

28 kwietnia 2020

Gospodarka światowa będzie funkcjonować całkiem dobrze po koronawirusie, przy czym będzie to funkcjonowało w ramach nowego modelu biznesowego. Wierzę, że nowy model będzie sprzyjał rozwojowi polskiej gospodarki – powiedział prof. dr hab. Henryk Wnorowski, ekonomista, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

Z bardzo wysokim prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że kryzys, który rozpoczął się za sprawą koronawirusa, jest największym kryzysem w nowożytnych dziejach – powiedział prof. Henryk Wnorowski.

– Jeszcze nie osiągnęliśmy dna. Sytuacja w gospodarce cały czas się pogarsza na wszystkich kontynentach. Każdy rząd szuka rozwiązań pasujących do jego sytuacji. (…) Warszawska giełda to niewiele ponad 400 spółek. Oczywiście ważne jest, co dzieje się na giełdzie, ale giełda warszawska nie jest tak ważna dla Polski, jak giełda nowojorska dla gospodarki USA. Dlatego propozycje polskiego rządu mają inną specyfikę. Są to instrumenty dobrze ustrukturyzowane i powinny pomóc polskiej gospodarce – wskazał gość Radia Maryja.

O wykształcenie właściwych postaw konsumenckich apeluje prezydent Andrzej Duda. Przypomina także o konieczności podjęcia trudu i wysiłku, idącego w stronę patriotyzmu gospodarczego, czyli kupowania polskich produktów.

POLSCY ROLNICY MOGĄ MIEĆ W TYM ROKU PROBLEM Z BRAKIEM WYSTARCZAJĄCEJ ILOŚCI PLONÓW

28 kwietnia 2020

Bezśnieżna zima i trwająca susza mogą spowodować brak plonów. Do tego dochodzi trudna sytuacja związana z pandemią. Ceny zbóż prawdopodobnie wzrosną, a co za tym idzie, także ceny żywności – mówił prof. Marian Podstawka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Ceny większości zbóż czy ziemniaków już wzrosły.

Jak wskazał prof. Marian Podstawka, prawdopodobnie ceny zbóż dalej powędrują w górę. Jednak decydujący dla tegorocznych plonów okres dopiero nadchodzi. Także uprawa warzyw i owoców jest determinowana przez warunki atmosferyczne.

Na problemy z tegoroczną suszą nałożyły się również obawy o brak pracowników. Z powodu pandemii duża część osób z Ukrainy wróciła do domów.

TUSK NAWOŁUJE DO ZBOJKOTOWANIA WYBORÓW PREZYDENCKICH

28 kwietnia 2020 

Donald Tusk wzywa do bojkotu majowych wyborach prezydenckich. Były polski premier ocenia, że głosowanie w obecnej sytuacji jest niebezpieczne.

Donald Tusk po raz kolejny zabiera głos w sprawie sytuacji politycznej w Polsce. Szef Europejskiej Partii Ludowej w nagraniu opublikowanym w internecie stwierdza, że planowane na 10 maja głosowanie to nie są wybory, ponieważ nie spełniają odpowiednich wymagań.

Nie będzie ono ani wolne, ani uczciwe i nikt nie można zapewnić ich tajności – to argumenty, które przedstawił były premier, wzywając do bojkotu głosowania. Donald Tusk zapowiada, że sam nie weźmie w nim udziału. Jak wskazuje, głosowanie w obecnej sytuacji nie jest bezpieczne. Były premier akcentuje, że jeśli Polacy powiedzą: „Nie” głosowaniu w maju, to PiS w ostatniej chwili wycofa się z organizacji wyborów.

Senackie komisje procedują ustawę PiS, zakładającą, że wybory prezydenckie w tym roku odbędą się jedynie w formie korespondencyjnej. Za dostarczenie i procedurę odbioru pakietów wyborczych odpowiedzialna będzie Poczta Polska.

USTAWA „KOLEJ PLUS” WESZŁA W ŻYCIE

27 kwietnia 2020

W życie weszła ustawa „Kolej Plus”. Regulacje mają poprawić komunikację kolejową w regionach, a także przywrócić do użytku nieczynne linie i zapobiec likwidowaniu infrastruktury kolejowej. Dzięki nowym przepisom w początkowym etapie przywrócone zostaną połączenia kolejowe do 20 miejscowości – między innymi do Jastrzębia-Zdroju, Sokołowa Podlaskiego czy Włodawy.

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym wprowadza dodatkowe instrumenty prawne, które – według projektodawców – przyczynią się do rozwoju i efektywnego wykorzystania infrastruktury kolejowej. Nowela ma też przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.

Nowe rozwiązania mają przywrócić do ponownego użytku tereny kolejowe, które są niewykorzystywane. Ograniczona zostanie też likwidacja linii kolejowych, co będzie możliwe jedynie pod warunkiem uzyskania zgody ministra infrastruktury.

Przepisy pozwolą na wsparcie samorządów województw, które będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa.

Z danych resortu infrastruktury wynika, że w roku 1990 w Polsce było blisko 26 tys. km linii kolejowych i od tego czasu z eksploatacji zniknęło około 7 tys. km. Koleją nie można już dojechać do blisko 100 miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców.

 

B. SZYDŁO ZAAPELOWAŁA O JEDNOŚĆ W POLSKIM ŚRODOWISKU POLITYCZNYM

27 kwietnia 2020 

„W środowisku politycznym potrzeba dziś odpowiedzialności i jedności” – mówiła była premier, europoseł PiS Beata Szydło. Na antenie Polskiego Radia wskazała, że jest możliwe przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych. Mówiła też o potrzebie utrzymania jedności wewnątrz obozu władzy.

W tym trudnym czasie koronawirusa politycy powinni być zjednoczeni. Tej jedności jednak nie widać. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą wybory. Opozycja mówi, że przeprowadzenie głosowania, także w formie korespondencyjnej, byłoby niebezpieczne. Tymczasem wczoraj w 46 miejscowościach w Polsce odbyło się głosowanie w wyborach uzupełniających do samorządów.

Trudno dziś jednak nie dostrzec rozdźwięku także wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy. O tym, co dalej z wyborami, w praktyce zdecydują posłowie Porozumienia. Nie brakuje spekulacji po tym, jak Jarosław Gowin rozpoczął rozmowy z politykami opozycji.

 Każdy ma w swoim sumieniu rozważyć, jaką decyzje powinien podjąć. Sadzę, że dziś to jest ogromnie ważny moment próby dla tych polityków. Myślę, że zwycięży odpowiedzialność. Głęboko w to wierzę. Tej odpowiedzialności i jedności dzisiaj bardzo Polsce potrzeba – podkreśliła  była premier.

Sam Jarosław Gowin nie chce, by do wyborów doszło w maju. Proponuje zmianę w konstytucji, tak by kadencję prezydenta Andrzeja Dudy przedłużyć o kolejne dwa lata.

WSTRZYMANIE MIĘDZYNARODOWEGO RUCHU KOLEJOWEGO I KWARANTANNA DLA PRZEKRACZAJĄCYCH GRANICE – PRZEDŁUŻONE DO ODWOŁANIA

26 kwietnia 2020 

W niedzielę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Do odwołania przedłużone zostało wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczpospolitej Polskiej. Także do odwołania przedłużony został obowiązek kwarantanny dla osób, które przekraczają granicę i udają się do miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce. Osoby te muszą odbyć kwarantannę – trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy – wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi.

Dotychczas wstrzymanie międzynarodowego ruchu kolejowego oraz obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granicę wprowadzone były do 26 kwietnia.

Ponadto – na mocy opublikowanego w niedzielę w Dzienniku Ustaw rozporządzenia – z obowiązku noszenia jednorazowych rękawiczek w obiektach handlowych i usługowych zwolnione zostają osoby, które nie są w stanie samodzielnie zakładać lub zdejmować rękawiczek lub nie mogą ich zakładać z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. Osoby te nie muszą mieć przy sobie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie.

Ponadto na mocy tego rozporządzenia, w ramach wypełniania obowiązku zakrywania ust i nosa, używać przyłbic będą mogli pracownicy urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania publiczne, jeżeli ich stanowisko pracy jest oddzielone od osób przebywających w urzędzie lub jednostce organizacyjnej dodatkową przesłoną ochronną.

BLISKO 1300-LETNI CIS „HENRYK” WYPUŚCIŁ ZIELONE PĘDY I IGŁY

26 kwietnia 2020

Obumierający, liczący około 1300 lat cis „Henryk” w Henrykowie Lubańskim wypuścił zielone pędy i igły. To efekt prowadzonych od lat zabiegów, które mają uratować to zagrożone uschnięciem najstarsze drzewo w Polsce – wskazują przyrodnicy.

Samorządowcy z gminy Lubań od lat prowadzą działania, które mają na celu odrodzenie tego zagrożonego uschnięciem pomnika przyrody. Do złej kondycji drzewa przyczyniły się m.in. upały i susze. Zagrożenie stanowiły także nornice i krety, które wykopały tunele i uszkodziły system korzeniowy drzewa. W osłabionej koronie zaczęły rozmnażać się szkodniki. Dlatego też samorządowcy umieścili w ziemi wokół korzeni specjalną siatkę przeciw gryzoniom i zasypali wykopane przez nie korytarze.

Według zaleceń dendrologów cis jest regularne nawożony; stosowane są środki pobudzające wzrost i regenerację uszkodzonych części systemu korzeniowego. Wokół drzewa ustawiono rusztowania, na których są zraszacze i zamgławiacze. Na tej konstrukcji założono również cieniówki, które służą w zimie do podniesienia temperatury w otoczeniu drzewa, a w lecie chronią je przed nadmiernym słońcem. Wnętrze otwartego pnia zostaje także zabezpieczane na zimę przed przemarzaniem.

Stan drzewa ustabilizował się. W systemie korzeniowym stan wód ciągle jest jednak zależny od aktualnych warunków pogodowych i wymaga odpompowywania nadmiaru wody po deszczach lub podlewania w okresie braku opadów..

CATEGORIES
COMMENTS
0