Polish news

February 17, 2023
0

Wiadomości z Polski, 22 stycznia 2023

OBCHODY 160. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

22 stycznia 2023

W niedzielę przypadła 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski a dla wielu późniejszych pokoleń było przyczynkiem do działań na rzecz wolności Polski.

Obchody rocznicy Powstania Styczniowego odbywały się w niedzielę w różnych miejscach w Polsce. W poniedziałek z udziałem prezydentów Polski i Litwy – Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy na Cytadeli w Warszawie odbyły się uroczystości z tej okazji. Podczas uroczystości został odczytany list prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Obecna też była liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas uroczystości, że powstanie styczniowe było największym i najdłużej trwającym z powstań przeciwko zaborcom o odzyskanie wolnej, suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej. „Powstanie trwało ponad 2 lata. Wzięło w nim udział ponad 200 tys. ludzi, uczestnicząc w czynnej walce. 20 tys. powstańców zginęło, setki tysięcy cierpiały potem los Sybiru, los tułaczy, zostało pozbawionych majątków, szans na godne życie, szans na zdobycie wykształcenia, prześladowanych, miażdżonych” – powiedział.

SOJUSZ POLSKO-UKRAIŃSKO-LITEWSKI ZMIENIA SYTUACJĘ GEOPOLITYCZNĄ EUROPY

27 stycznia 2023

Niemcy musiały ustąpić. Tracą swoją pozycję dominującą w Europie, ponieważ następuje sojusz, porozumienie, współdziałanie państw Europy Środkowej, które tworzyły kiedyś I Rzeczpospolitą. To niesłychanie istotna decyzja, która zmienia pozycję Polski w Europie – powiedział Antoni Macierewicz,  poseł Prawa i Sprawiedliwości, marszałek senior Sejmu, były minister obrony narodowej, w felietonie z cyklu „Głos Polski” na antenie TV Trwam.

W felietonie Antoni Macierewicz mówił o wspólnej deklaracji prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy przyjętej podczas II Szczytu Trójkąta Lubelskiego.

To było porozumienie mówiące o tym, że Polska, Ukraina i Litwa są gotowe współdziałać zarówno w sferze militarnej, politycznej, jak i gospodarczej. To w istocie rodziło nadzieję na zawarcie trwałego sojuszu przez trzy państwa, narody, które od ponad 300 lat są atakowane przez Rosję, których istnienie jest kwestionowane przez ten kraj – mówił poseł PiS.

Z przeprowadzonego wśród Ukraińców sondażu zdecydowana większość z nich poparła utworzenie trwałego sojuszu między Polską, Litwą a Ukrainą.

Okazało się, że 80 proc. Ukraińców popiera sojusz. Dzięki temu okazało się, że, umowa mogła stać się punktem odniesienia dla bardzo ważnego działania, które przyniosło efekty wsparcia dla Ukrainy. Chodzi o ideę stworzenia szerszego sojuszu państw, które wesprą Ukrainę pomocą, dzięki czołgom Leopard. Okazało się, że najbardziej negatywne stanowisko w tej sprawie podjęły Niemcy, które od razu zakwestionowały możliwość swojego udziału. Zadeklarowały, że nie pozwolą na to, by państwa, które dysponują niemieckimi Leopardami, z tego skorzystały – zaznaczył były szef MON. Ostatecznie okazało się, że wyrazili oni zgodę nie tylko na to, by państwa dysponujące czołgami niemieckimi same przekazały swoje czołgi na Ukrainę, ale także zadeklarowali, że i oni w ciągu najbliższych dwóch miesięcy dostarczą czołgi Leopard – zwrócił uwagę polityk.

Poseł PiS zwrócił uwagę, na to, że „widać jak odbudowa sojuszu polsko-ukraińsko-litewskiego zmienia sytuację geopolityczną Europy”.

ZMIANY W EUROPEJSKIEJ I SWIATOWEJ  ENERGETYCE

29 stycznia 2023

Wiele się zmienia, jeżeli chodzi o europejską czy światową energetykę. Rzeczy, które jeszcze do niedawna uchodziły za żelazny paradygmat, w obecnym ustroju polityczno-gospodarczym są wspomnieniami i przeszłością. Europa gwałtownie odchodzi od rosyjskich surowców energetycznych, którą reżim na Kremlu posługiwał się przez ostatnie lata. Do Niemiec, czyli do kraju, który jeszcze dwa lata temu był najważniejszym odbiorcą rosyjskiego gazu, ten gaz już nie dociera. Polska również nie odbiera tego surowca ze Wschodu. Jeżeli spojrzymy na statystyki eksportowe Rosji do Europy, to widzimy, że gaz rosyjski, który do niedawna był dominujący, został zastąpiony surowcem amerykańskim, afrykańskim oraz paliwem z krajów arabskich.

Potrzeba teraz bardzo silnych działań na poziomie UE, aby ten stan zabetonować i nie wracać do współpracy z Rosją, bowiem współpraca z tym państwem jest niebezpieczna. Rosja jest geopolitycznie nieobliczalna, ma swoje cele wykraczające poza racjonalną kalkulację, np. ekonomiczną. 

Gazprom przejął kontrolę nad wspólnymi przedsięwzięciami Niemiec i Rosji na Syberii oraz opróżnił konta bankowe. W grę wchodzą ogromne pieniądze, ponieważ zniknąć miało prawie 2 mld euro ulokowane na rachunkach trzech wspólnych firm wydobywczych. Jest to kolejny dowód na to, jak Niemcy dały się wpuścił w pułapkę, którą same zastawiły. Uzależnienie tego kraju od Rosji jest efektem działań politycznych Berlina, który nie widział zagrożeń w relacjach z Moskwą. Oskarżenie o kradzież 2 mld euro jest dowodem na to, jak głębokim brakiem szacunku wykazała się Rosja w tych relacj

Wojna między Rosją a Ukrainą przyspieszyła pracę nad nowymi rozwiązaniami, które prawdopodobnie zabezpieczą świat w kwestii energetycznej.

Z KAŻDYM  DNIEM  ZEZNAŃ  ANTONIO  PANZERIEGO  BĘDĄ  ZAMYKANE KOLEJNE  OSOBY

25 stycznia 2023

Mark Tarabella i Andrea Cozzolino, dwaj posłowie, którym uchyliliśmy immunitet, jeszcze nie są aresztowani. Nowe nazwiska będą wymieniane do internowania. Z każdym dniem zeznań Antonio Panzeriego będą zamykane kolejne osoby. Będziemy wiedzieć, jakie mieli motywy i dlaczego atakowali Polskę, brali udział w krytyce oraz kto za tym stał i zachęcał – powiedział Dominik Tarczyński, europoseł Prawa i Sprawiedliwości

Uwaga państw członkowskich Unii Europejskiej skupia się na aferze korupcyjnej, która miała miejsce w Parlamencie Europejskim. Szacuje się, iż w grupie nieuczciwych polityków może znajdować się około 60 europosłów.

Eva Kaili, była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób zamieszanych w aferę korupcyjną. Greczynka została aresztowana 9 grudnia ubiegłego roku. Belgijska prokuratura prowadzi szerokie śledztwo w sprawie korupcji. Niedawno zatrzymany został europoseł Pier Antonio Panzeri, który ostatecznie podpisał ugodę i został świadkiem koronnym.

Skandal wybuchł w grudniu wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej PE, greckiej socjalistki Evy Kaili, która jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. Eva Kaili to nie jedyna uczestniczka afery korupcyjnej w PE. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy, przede wszystkim Francesco Giorgi, partner życiowy Greczynki. Według dokumentów uzyskanych przez dzienniki „Le Soir” i „La Repubblica” Francesco Giorgi przyznał się do uczestnictwa w „organizacji” wykorzystywanej przez Katar i Maroko do wpływania na kształtowanie polityki UE.

Wedlug poszlak „na samej górze” afery nie stoi była wiceprzewodnicząca PE, Eva Kaili, ale Yassine Mansouri, szef wywiadu marokańskiego, który – jak mówił Dominik Tarczyński – „organizował całą siatkę korupcyjną”. Podkreślał, że bardzo ważne jest to, aby nie nazywać tej afery tylko aferą korupcyjną. „To jest afera korupcyjno-szpiegowska” – oświadczył. Zaznaczył też, że wszyscy aresztowani, o których mówią media, nie byli „najważniejszymi graczami” tej afery.„To wywiad marokański i służby rosyjskie były zaangażowane w działalność przeciwko UE i przeciwko Polsce” – podkreślał. Zaznaczył, że w kontekście struktury osób oskarżonych o korupcję w PE „można mówić jak o mafii”.

Ambasador Polski przy UE, Andrzej Sadoś, który połączył się zdalnie z komisją, przyznał, że postępowania karne ws. korupcji, w tym aresztowanie najwyższych rangą przedstawicieli, członków PE, wywołały poważny kryzys w PE, który wpływa również na postrzeganie tego parlamentu na świecie.

Mówił, że w obecnej niestabilnej sytuacji geopolitycznej postępowanie karne w sprawie o korupcję w PE jest szczególnie niepokojące. Również wskazał, że obecny system w PE dot. zwalczania korupcji okazuje się nieskuteczny, co zauważa sam Parlament Europejski w swojej rezolucji z 15 grudnia ubiegłego roku.

PARLAMENT EUROPEJSKI CHCE ZAWŁASZCZYĆ GOSPODARKĘ LEŚNĄ

25 stycznia 2023

W Parlamencie Europejskim rozpoczęły się prace nad przepisami, które pozwolą na przejęcie lasów.Oddanie lasów pod pełną kontrolę Unii Europejskiej to pozbycie się naszej cennej własności – mówiła Krystyna Szyszko, żona śp. profesora Jana Szyszko. 

Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych, zwrócił uwagę, że Komisja Środowiska w Parlamencie Europejskim zgodziła się, aby o gospodarce leśnej decydowała Komisja Europejska. W ten sposób państwa członkowskie pozbawione byłyby swoich kompetencji zapisanych w traktatach.

Trwa proces ubezwłasnowolniania państwa polskiego. Zaczęło się od likwidacji kopalń, cukrowni, stoczni. Teraz zaczyna się ten sam proces z lasami – powiedział Józef Kubica.

Oddanie lasów pod kontrolę unijnych urzędników oznaczałoby również ograniczenie łowiectwa w Polsce.

WHO BADA POWIĄZANIA PRODUCENTÓW LEKÓW, KTÓRYCH SYROPY SPOWODOWAŁY ŚMIERĆ PONAD 300 DZIECI

29 stycznia 2023

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wszczęła dochodzenie mające ustalić, czy istnieją powiązania między producentami leków, których syropy na kaszel zanieczyszczone toksynami spowodowały śmierć ponad 300 dzieci w trzech krajach – podała agencja Reutera.

WHO poszukuje więcej informacji na temat konkretnych surowców używanych przez sześciu producentów w Indiach i Indonezji do wytwórstwa leków związanych ze zgonami dzieci w 2022 roku, a także tego, czy firmy uzyskały je od tych samych dostawców – przekazało anonimowe źródło.

Zgony dzieci z powodu ostrego uszkodzenia nerek rozpoczęto odnotowywać w lipcu 2022 roku w Gambii, a następnie do podobnych przypadków doszło w Indonezji i Uzbekistanie. WHO przekazała, że zgony są powiązane z dostępnymi bez recepty syropami na kaszel, które przyjmowały dzieci i które zawierały znaną toksynę; był to glikol dietylenowy lub glikol etylenowy.

WHO poinformowała w poniedziałek, że rozszerzyła dochodzenie w sprawie potencjalnego zanieczyszczenia glikolem dietylenowym i glikolem etylenowym syropów na kaszel na cztery dodatkowe kraje, w których te same produkty mogły być sprzedawane: Kambodżę, Filipiny, Timor Wschodni i Senegal. Organizacja wezwała światowe rządy i przemysł farmaceutyczny do przeprowadzenia pilnych kontroli w celu usunięcia leków niespełniających norm i do poprawy regulacji.

ROCZNICA WYZWOLENIA NIEMIECKIEGO OBOZU AUSCHWITZ-BIRKENAU

27 stycznia 2023

78 lat temu wyzwolony został obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Niemcy zamordowali tam ponad 1,1 miliona osób. 27 stycznia 1945 w okolice Auschwitz-Birkenau dotarli żołnierze z 60 Armii 1 Frontu Ukraińskiego. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. – w tym pół tysiąca dzieci – witali ich jako wyzwolicieli.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Na początku stycznia 1945 roku Niemcy zaczęli zacierać ślady zbrodni, niszczyć dokumenty i wysadzać krematoria. Wszystko dlatego, że zbliżał się front, który nadszedł 27 stycznia.

POLSKA SZUKA POPARCIA W RADZIE EUROPY ORAZ W AMERYKAŃSKIM KONGRESIE WS. REPARACJI WOJENNYCH OD NIEMIEC

26 stycznia 2023

Polski rząd nie składa broni w sprawie wypłaty reparacji wojennych od Niemiec. Ministerstwo Spraw Zagranicznych szuka poparcia w Radzie Europy oraz w amerykańskim Kongresie.

Mija pięć miesięcy od opublikowania raportu o stratach wojennych poniesionych podczas II wojny światowej i wystawienia rachunku Niemcom

6 bilionów 220 mld 609 mln zł – na tyle oszacowany został koszt, jaki poniosła Polska w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Raport Strat Wojennych został przedstawiony 1 września ubiegłego roku w Zamku Królewskim w Warszawie. 

Od tamtego momentu rząd próbuje sprawą polskich roszczeń zainteresować społeczność międzynarodową. MSZ skierowało pisma m.in. do Organizacji Narodów Zjednoczonych i UNESCO. W Radzie Europy powstaje projekt rezolucji wzywający Niemcy do wypłaty odszkodowań dla obywateli poszkodowanych w wyniku II wojny światowej. Dotyczy to zbadania kwestii realizacji prawa do zadośćuczynienia dla obywateli Polski, a także braku dostępu do drogi sądowej czy też uczciwego  procesu w tych sprawach – wyjaśnił wiceszef polskiej dyplomacji, Arkadiusz Mularczyk.

Polityk dodał, że projekt powstał z polskiej inicjatywy i podpisało go 35 parlamentarzystów z 11 krajów Rady Europy. Rezolucja wskazała na asymetrię w wypłacaniu odszkodowań dla obywateli poszkodowanych w wyniku II wojny światowej. Obywatele jednych krajów uzyskali świadczenia odszkodowawcze, obywatele innych krajów – w szczególności Europy Środkowo-Wschodniej – takich świadczeń nie uzyskali. Tego nie wiedzą kraje Rady Europy, dlatego chcemy, aby sprawa była przedmiotem badania – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk.

Stanowisko Niemiec od października jest niezmienne. Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu Niemiec jest kwestią zamkniętą – mówiła minister spraw zagranicznych Niemiec, Analena Berbok.

Wiceszef MSZ w Stanach Zjednoczonych spotka się również z amerykańską Polonią, której zaangażowanie w sprawę jest bardzo ważne. Tym bardziej że w USA zbliżają się wybory, a głosy Polaków dla wielu polityków mogą okazać się decydujące.

PKN ORLEN PODPISAŁ KONTRAKT NA DOSTAWY LNG Z AMERYKAŃSKĄ SEMPRĄ

25 stycznia 2023

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure, Dan Brouillette, podpisali w środę długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 roku. Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

Sempra to istotny gracz na amerykańskim rynku – podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek tuż po podpisaniu kontraktu. Jak ocenił, to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie.Chcemy być najważniejszym partnerem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Polski – zaakcentował ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski.

Polska ma obecnie wypełnione po brzegi magazyny gazu oraz dostęp do błękitnego paliwa z krajowego wydobycia. Bezpieczeństwo gwarantują też dostawy z szelfu norweskiego dzięki Baltic Pipe. Orlen zakontraktował 80 proc. mocy przesyłowych w nowym gazociągu. Planuje też zwiększenie wydobycia w złożach należących do Polski.

PKN Orlen nie przedłuży kontraktu z rosyjskim Rosnieftem na dostawy ropy. Polski koncern pozyskuje nowych dostawców. Tymi kierunkami są: Zatoka Perska, Morze Północne, a także USA. Mamy już zabezpieczone umowy. W ten sposób uzyskujemy dywersyfikację do systemu ORLEN w 90 proc. spoza kierunku rosyjskiego – podsumował Daniel Obajtek.

5 lutego wchodzi unijne embargo na produkty naftowe z Rosji.

PRZEKAZANIE CZOŁGÓW UKRAINIE NIE BĘDZIE MIAŁO WIĘKSZEGO ZNACZENIA

26 stycznia 2023

Po decyzji Berlina w sprawie Leopardów dostarczenie Ukrainie 31 czołgów Abrams ogłosił Waszyngton. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o „pancernej pięści”, która zatrzyma rosyjską tyranię. Koalicja w sprawie czołgów już dzisiaj liczy około 80 maszyn

Nagłośniony proces zbiórki czołgów jest symbolicznym gestem jednoczenia Zachodu w pomocy Ukrainie. Z punktu widzenia wojskowego nie będzie to miało większego znaczenia. Brygada nowoczesnych czołgów zostanie zatrzymana na pierwszych polach minowych. Nadzieja jest, ale bardzo mała. Najprawdopodobniej wciąż będziemy oglądać próby przepychania się, przy czym Moskwa zajęła prawie wszystko, co zająć chciała, czyli południowo-wschodnią Ukrainę. Na tym terenie się umocnią, a w innych miejscach będą wykonywać uderzenia – powiedział prof. Józef Marczak, pułkownik rezerwy,

Widzimy, że demokratyczny świat przeciwstawia się autorytaryzmowi. Mamy na uwadze nie tylko Rosję, ale także wspierające ją Chiny. Co się będzie działo dalej? Najprawdopodobniej wciąż będziemy oglądać próby przepychania się, przy czym Moskwa zajęła prawie wszystko, co zająć chciała, czyli południowo-wschodnią Ukrainę. Na tym terenie się umocnią, a w innych miejscach będą wykonywać uderzenia, szczególnie będą to ataki na infrastrukturę. Rosja ma przewagę zasobów, ma poparcie całego społeczeństwa, a Chiny w jakiejś części ratują Moskwę gospodarczo. Czekają nas ciężkie miesiące – a może i lata – walki na wyniszczenie – ocenił płk prof. Józef Marczak.

POLSKA LIDEREM W NIESIENIU POMOCY UKRAINIE

26 stycznia 2023

Polska jest jednym z liderów w dostarczaniu pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Przez hub transportowy w Rzeszowie przekazywane są środki z Unii Europejskiej oraz ze Stanów Zjednoczonych. Dotychczas na Ukrainę trafiło ok. 80 tys. ton pomocy humanitarnej z całej Europy. Wojna trwa już ponad 11 miesięcy

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z unijnym komisarzem do spraw zarządzania kryzysowego oraz ambasadorem Ukrainy w Polsce. Politycy rozmawiali na temat wyzwań związanych z dalszą pomocą humanitarną dla walczącej Ukrainy. Chodzi o lekarstwa, żywność, mobilne szpitale, kontenery, tymczasowe miejsca zamieszkania czy nawet środki zabezpieczające zabytki kultury.  Lista nie ma końca – poinformował Janez Lenarczicz, komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego. Unijny komisarz podkreślił, że transport pomocy humanitarnej na Ukrainę nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie Polski, bo 80 proc. całej pomocy dla ukraińskiej ludności przechodzi właśnie przez Polskę.

Wsparcie ze strony Zachodu jest szczególnie ważne teraz, w czasie zimy i kryzysu energetycznego spowodowanego zniszczeniem ukraińskiej infrastruktury krytycznej przez rosyjskie wojska. Musimy poprzez zasoby z Unii Europejskiej, ze Stanów Zjednoczonych, z całego wolnego świata, dopomóc Ukrainie, aby przetrwała – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

PREZYDENT A. DUDA PODPISAŁ NOWELIZACJĘ USTAWY O POMOCY OBYWATELOM UKRAINY

24 stycznia 2023

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która przewiduje m.in., że uchodźcy od marca będą pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Nowela ma również uszczelnić system świadczeń wypłacanych uchodźcom – podała KPRP.

Sejm nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa  uchwalił 14 grudnia. Nowelizacja tzw. specustawy pomocowej zmienia zasady udzielania pomocy przez wojewodów, samorządy i inne instytucje publiczne w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Od 1 marca uchodźcy będą pokrywać 50 procent kosztów takiej pomocy, jeśli ich pobyt w Polsce przekroczy 120 dni, a od 1 maja – 75 procent, jeśli ich pobyt przekroczy 180 dni. Senatorowie chcieli, aby nowe zasady obowiązywały odpowiednio od 1 kwietnia i 1 czerwca, ale Sejm odrzucił senacką poprawkę w tej sprawie.

Kwota płacona przez uchodźców pokrywających 50 proc. kosztów nie będzie mogła przekroczyć 40 złotych za osobę dziennie, a w przypadku opłacania 75 proc. – 60 złotych dziennie. Nowela przewiduje, że za pomoc nie będą płacić osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, dzieci, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunowie co najmniej trojga dzieci, a także osoby w trudnej sytuacji ze względów humanitarnych.

Celem nowelizacji jest również uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców. Zgodnie z propozycją wypłaty będą wstrzymywane, jeżeli uchodźca wyjedzie z Polski. Nadal obowiązywać będzie też przepis, który stanowi, że jeśli taki wyjazd przekroczy 30 dni, obywatel Ukrainy straci status wynikający z ustawy i tym samym przestaną przysługiwać mu świadczenia. Taki status może być znowu nadany, jeśli obywatel Ukrainy ponownie ucieknie do Polski w wyniku działań wojennych w jego kraju.

Zmienią się także zasady rejestracji obywateli Ukrainy. Uchodźcy od przybycia do Polski będą mieli 30 dni na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL. Ci, którzy już przyjechali do Polski po rosyjskim ataku, a jeszcze nie złożyli takiego wniosku, będą mieli na to 30 dni od wejścia w życie noweli. Dotychczas termin na rejestrację w systemie PESEL wynosił 90 dni od wjazdu do Polski.

Nowelizacja usankcjonuje ponadto dokument pobytowy elektroniczny ukraińskich uchodźców. Dokument ten wraz z dokumentem podróży będzie uprawniał obywatela Ukrainy do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.

Ponadto z ustawy usunięty zostanie przepis, który przewiduje specjalny tryb wydawania uchodźcom zezwoleń na pobyt czasowy. Autorzy regulacji podkreślali, że zmiana ta w żadnym wypadku nie pozbawi uchodźców ich prawa do pobytu w Polsce, który specustawa gwarantuje przez 18 miesięcy od 24 lutego ubiegłego roku. W noweli jest ponadto przepis, który zakłada, że o zgodę na pobyt czasowy od 1 kwietnia będą mogli występować ukraińscy uchodźcy, którzy podjęli pracę lub prowadzą działalność gospodarczą.

W nowelizacji są też przepisy dotyczące dalszego wsparcia finansowego dla samorządów na dodatkowe zadania oświatowe dla dzieci z Ukrainy. Na 2023 r. na te zadania w Funduszu Pomocy zaplanowane są ponad 2 mld zł. Regulacja pozwoli ponadto na przekazywanie środków z Funduszu na cele związane m.in. z digitalizacją obiektów materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Ukrainie oraz na finansowanie zadań Polskiego Czerwonego Krzyża realizowanych przez Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań.

NIEMIECKIE PATRIOTY W POLSCE

26 stycznia 2023

Do Polski dotarły rakiety Patriot z Niemiec. Bundeswehra podkreśla, że wzmocnią one ochronę wschodniej flanki NATO.

Niemiecka propozycja przekazania Polsce rakiet Patriot była reakcją na wydarzenia z Przewodowa. W trakcie ostrzału prowadzonego przez rosyjskiego agresora jedna z rakiet, wystrzelona w obronie przez Ukraińców, spadła we wschodniej części kraju, po czym doszło do eksplozji, w wyniku której zginęły dwie osoby.

Polska – w odpowiedzi na sygnały z Berlina – twierdzia, że skuteczna ochrona polskiego terytorium oznaczałaby rozmieszczenie Patriotów za wschodnią granicą – tak, by była możliwość szybkiej reakcji na zagrożenie. W rezultacie Niemcy przekażą na Ukrainę Patrioty, ale nie wycofali się z deklaracji złożonych rządowi w Warszawie. Bundeswehra w mediach społecznościowych już oficjalnie pokazała, że jej sprzęt dotarł do Polski.

Patrioty dotarły do Zamościa. Wraz z nimi przybyli żołnierze. Niemiecka jednostka liczy 350 wojskowych i w razie potrzeby może zostać zwiększona nawet do 650. Bundeswehra przekazała, że czas trwania jej misji będzie ściśle skoordynowany z Polską. Jednocześnie Berlin donosi, że polski i niemiecki system obrony przeciwpowietrznej są ze sobą skoordynowane. Pozostają one częścią całego systemu obrony przeciwpowietrznej NATO.

WIOSNĄ POLSKA OTRZYMA PIERWSZE AMERYKAŃSKIE CZOŁGI TYPU ABRAMS

26 stycznia 2023

Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że wiosną Polska otrzyma pierwsze amerykańskie czołgi typu Abrams. Szef MON-u powiedział na antenie Polskiego Radia, że w tym roku do Polski trafi 58 tych maszyn. Dodał, że polskie załogi są już przeszkolone.

Wicepremier Mariusz Błaszczak dodał, że Polska otrzyma najpierw używane Abramsy starszej generacji, a pod koniec przyszłego roku – najnowocześniejszy model. W ocenie ministra obrony to najlepsze czołgi na świecie. Potwierdzają to także eksperci i wojskowi.

NA CMENTARZU W KURKLISZKACH SPOCZĘŁY SZCZĄTKI ŻOŁNIERZY Z POLSKI I LITWY POLEGŁYCH PODCZAS WOJNY W 1920 ROKU

28 stycznia 2023

Na Litwie odbył się pogrzeb polskich i litewskich żołnierzy poległych podczas wojny w 1920 roku. Zbiorową mogiłę odnalazł Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Szczątki poległych spoczęły na cmentarzu w Kurkliszkach. Tożsamość żołnierzy będzie ustalana

Nieopodal stacji kolejowej Zawiasy, 30 km na północny zachód od Wilna odbyła się jedna z ostatnich potyczek wojny 1920 roku. Naprzeciwko siebie do walki stanęli Polacy i Litwini.

Konflikt polsko-litewski sprzed 100 lat to temat bolesny dla obu narodów, jednak coraz częściej potrafimy o nim rozmawiać bez złych emocji i uprzedzeń – oznajmiła Urszula Doroszewska, ambasador Polski na Litwie.

DOBROWOLNA SŁUŻBA WOJSKOWA

27 stycznia 2023

W kwietniu ubiegłego roku w życie weszła Ustawa o Obronie Ojczyzny. Na jej mocy obywatele – kobiety i mężczyźni – mogą odbyć dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową. Resort szacował, że liczba kandydatów w 2022 roku nie przekroczy piętnastu tysięcy. Było ich jednak więcej 

Szkolenia odbywają się w dwóch komponentach: podstawowym w wymiarze 28 dni oraz kolejnym jedenastomiesięcznym, który – jak wskazywał wiceszef resortu obrony – daje asumpt do tego, by podjąć szkolenie specjalistyczne.

Spośród ochotników, którzy zgłaszają się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, aż 3/4 osób deklaruje kontynuację służby w szeregach Wojska Polskiego. W tym roku – decyzją ministra obrony narodowej oraz możliwościami budżetu – resort przyjął limit szkoleniowy dla kandydatów na poziomie 25 tys. osób.

ROK JUBILEUSZU MIKOŁAJA KOPERNIKA WE FROMBORKU

26 stycznia 2023

Tegoroczny Jubileusz Mikołaja Kopernika wynika odpowiednio z 550. rocznicy urodzin (19 lutego), jak i z 480. rocznicy śmierci (24 maja), a także z 500. rocznicy (30 stycznia) powierzenia Kopernikowi urzędu Administratora Diecezji Warmińskiej Sede Vacante przez Warmińską Kapitułę Katedralną.

Kanonik Mikołaj Kopernik spędził we Fromborku i na Warmii ogółem 40 lat ze swojego długiego, jak na ówczesne czasy, 70-letniego ziemskiego życia. Co więcej, był to jego najbardziej twórczy okres, znaczony wielkimi odkryciami. Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku jest świadkiem życia i wiary kanonika Mikołaja Kopernika, w jej murach spoczęły jego doczesne szczątki. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła konferencja prasowa, która odbyła się 25 stycznia br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Następnie zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny” a Pocztą Polską S.A.,. Celem jest promocja wiedzy o osobie i dokonaniach wielkiego astronoma, jakim niewątpliwie był Mikołaj Kopernik.

BURZA PO SŁOWACH RADOSŁAWA SIKORSKIEGO

24 stycznia 2023

Ponownie głośno o słowach europosła Radosława Sikorskiego. Polityk Platformy Obywatelskiej zarzucił obecnemu rządowi rozważanie udziału w rozbiorze Ukrainy. Wypowiedź ta stała się pożywką dla kremlowskiej propagandy. Do wycofania się z niej wezwał Sikorskiego premier Mateusz Morawiecki.

Europoseł Platformy Obywatelskiej, były marszałek Sejmu oraz były minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski ktory kilka miesięcy temu dziękował Amerykanom za wysadzenie gazociągów Nord Stream, stał się marionetką w rękach rosyjskiej propagandy. Teraz ponownie dał jej pożywkę. Podtrzymał swoje stanowisko, że eksplozja była w interesie Polski, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Premier Mateusz Morawiecki postanowił wezwać opozycję, by odcięła się od słów Radosława Sikorskiego. Zwrócił się też bezpośrednio do europosła PO.

„Wypowiedź Radosława Sikorskiego nie różni się niczym od rosyjskiej propagandy. Były minister spraw zagranicznych musi ważyć słowa. Oczekuję wycofania tych haniebnych stwierdzeń” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Łatwość, z jaką Radosław Sikorski ponownie wpisał się w rosyjską propagandę, zmusza do pytań. Te postawił politykowi prezydencki minister. „W czyim interesie Pan to robi? Na pewno nie w interesie Polski, która wspiera Ukrainę w walce o wolność” – zapytał Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP.

KOMETA CORAZ BLIŻEJ ZIEMI

29 stycznia 2023
Do naszej planety zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF), która jest już na granicy widoczności gołym okiem. Aktualnie kometę można zobaczyć w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy, a 1 lutego będzie widoczna w konstelacji Żyrafy. Aby ją oglądać, najlepiej użyć lornetki lub teleskopu.

Obecnie obiekt znajduje się około 52 miliony kilometrów od Ziemi, ale najbliżej naszej planety będzie 1 lutego, gdy dystans wyniesie 42 miliony kilometrów (0,28 AU).

Aktualna obserwowana jasność komety to nieco poniżej 6 magnitudo. To dużo lepszy wynik niż ten, jaki wskazywały przewidywania teoretyczne. Kometa wchodzi więc już w zakres jasności pozwalających na jej dostrzeżenie gołym okiem w przypadku nocnego nieba, które nie jest rozświetlone sztucznymi światłami. Łatwiej będzie ją wypatrzeć przy pomocy lornetki.

CATEGORIES
COMMENTS
0