Polish news

August 7, 2020
0

Wiadomości z Polski, 7 sierpnia 2020

PGNIG ODKRYŁO NOWE ZŁOŻE GAZU NA PODKARPACIU

7 sierpnia 2020

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło na Podkarpaciu nowe złoże gazu. Otwór Zapałów-3K pozwoli na wydobycie ok. 5 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Jak podała spółka, wybór lokalizacji otworu Zapałów-3K poprzedzony został dokładną analizą archiwalnych informacji geologiczno-geofizycznych. Dane zebrane w trakcie wiercenia odwiertu posłużą teraz do oszacowania zasobności nowego złoża i zaplanowania kolejnych prac w tym rejonie, aby optymalnie wykorzystać jego potencjał.

Odwiert Zapałów-3K znajduje się na koncesji łącznej nr 21/97/Ł na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie tych surowców na obszarze Lubaczów–Zapałów. Koncesja, która przyznaje PGNiG wyłączność na prowadzenie prac poszukiwawczych i eksploatację złóż węglowodorów na tym obszarze, obejmuje prawie 900 km kw. na terenie 11 gmin.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” WRÓCIŁ NA SALE PRÓB I PLANUJE WYSTĘPY

7 sierpnia 2020

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny – który tak jak inne instytucje kultury w połowie marca zawiesił działalność artystyczną – wrócił na sale prób, a w połowie sierpnia br. ma dać pierwsze plenerowe koncerty.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła, pierwsze spotkania z publicznością od czasu zawieszenia występów w związku z epidemią, odbędą się 14 sierpnia (w ramach Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak w amfiteatrze w Rabce Zdroju) i 15 sierpnia (uroczysty koncert chóru i orkiestry w ogrodach przy Parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie). Kolejny koncert zaplanowany jest 5 września na Jasnej Górze podczas Dożynek Jasnogórskich.

Na przełomie sierpnia i września artyści będą realizować nagrania filmowe, w ramach projektów dofinasowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwa z nich związane były z planowanymi podróżami zagranicznymi do Japonii i Gruzji, kolejny – w ramach programu „Niepodległa” – zakładał udział kilkutysięcznej publiczności w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Jesienią będzie można zobaczyć online m.in. trzy koncerty z udziałem zespołu, organizowane przez Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater” z Częstochowy w ramach projektu „Kultura w sieci”. W namiocie koncertowym w Koszęcinie planowane są kameralne koncerty – również do udostępnienia przez internet..

Śląsk” odwiedził dotychczas 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tys. koncertów dla ponad 26 mln widzów. Mieszczącą się w Koszęcinie (Śląskie) siedzibę zespołu można zwiedzać za pośrednictwem dostępnego na jego stronie spaceru wirtualnego.

15 SIERPNIA Z WIZYTĄ DO POLSKI PRZYBĘDZIE MIKE POMPEO

6 sierpnia 2020

Umowa o współpracy obronnej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi podpisana może zostać już 15 sierpnia – mówi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. W tym dniu Polskę odwiedzi amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

Proces zatwierdzania przez Radę Ministrów umowy obronnej pomiędzy Polską i USA właśnie się rozpoczął. Spotkanie dotyczyć ma przegrupowań amerykańskich żołnierzy w Europie, sieci 5G oraz Chin. We wtorek potwierdzona decyzja o utworzeniu w Polsce wysuniętego dowództwa piątego korpusu wojsk lądowych USA – przypomina były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Dzięki tej decyzji liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce zwiększy się o tysiąc – do co najmniej 5 tysięcy. Dzięki tworzonej infrastrukturze Polska będzie gotowa przyjąć nawet kilkadziesiąt tysięcy amerykańskich wojskowych. Polska zwiększa bezpieczeństwo całej Europy – mówi dr Marcin Paluch. Amerykanie wprowadzają na wschodnią flankę NATO nowoczesne technologie.

Według Roberta Kropiwnickiego z PO, polski rząd – zacieśniając współpracę z USA – niszczy relacje z Unią Europejską.

PREZYDENT ANDRZEJ DUDA ZŁOŻYŁ PRZYSIĘGĘ PRZED ZGROMADZENIEM NARODOWYM

6 sierpnia 2020

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął drugą pięcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości zostały zapoczątkowane przez złożenie przez prezydenta przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie.

Obejmując z woli narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg – powiedział Andrzej Duda

Następnie prezydent wygłosił orędzie. W swoim wystąpieniu zapewnił, że będzie prezydentem polskich spraw. Zaapelował o wspólnotę i szacunek. Jak mówił, jest otwarty na rozmowy z konkurentami politycznymi.

Bardzo liczę na dobrą współpracę z każdym. Ale oczywiście ta wola współpracy musi być także po drugiej stronie. Ufam, że się ona pojawi. Moja dłoń pozostaje zawsze wyciągnięta – na znak szacunku i gotowości do współdziałania – zapewnił.

Prezydent podkreślał, że przed Polską czas wielkich szans rozwojowych. Sprawy kluczowe to rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. To właśnie te 5 polskich spraw symbolizuje Polskę, która potrafi połączyć tradycję z nowoczesnością! Bo te dwie wartości nie wykluczają się, lecz wzajemnie uzupełniają. Taka jest Polska moich marzeń – ambitna, rozwijająca się w szybkim tempie, innowacyjnaakcentował Andrzej Duda.

WRACAJĄ RESTRYKCJE W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ

6 sierpnia 2020

Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym podjęło decyzje o przywróceniu pewnych obostrzeń i rygoru sanitarnego dla  województw: małopolskiego, wielkopolskiego, śląskiego, łódzkiego i podkarpackiego. To wynik wysokich przyrostów zakażeń koronawirusa. Dziś po raz kolejny padł rekord – 726 nowych przypadków COVID-19. Zmarło 18 osób.

W trosce o zdrowie obywateli nadal pozostają zamknięte kluby i dyskoteki, nie będą odbywały się także duże imprezy masowe. Oganizacja kongresów, wydarzenia sportowe, kulturalne, gastronomia, kina, sanatoria i siłownie – pozostają bez zmian.

W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny komunikat, w którym zamieściło najnowsze aktualizacje związane z walką pandemią COVID-19.

STRAŻACY OTRZYMALI STREFĘ DZIAŁAŃ W BEJRUCIE; PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ROZPOZNANIA

6 sierpnia 2020

Polscy strażacy, którzy przylecieli dzisiaj nad ranem do Bejrutu otrzymali do dyspozycji strefę, w której będą mogli prowadzić działania operacyjne. Strażacy przygotowują się na rozpoznanie tej strefy – powiedział rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Jak wcześniej mówił, grupie wyznaczono miejsce do rozbicia obozu na terenie jednostki libańskiej marynarki wojennej. Ratownikami zajmuje się Ambasada RP w Bejrucie.

Samolot PLL LOT z pomocą dla Libanu, ze strażakami, zespołem medycznym z psami oraz m.in. sprzętem medycznym, lekami i środkami opatrunkowymi, wystartował do Bejrutu w środę po godz. 23.00 z warszawskiego Lotniska Chopina. Na lotnisku w Bejrucie wylądował dzisiaj po godz. 2.00.

Jak informował wcześniej komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak w grupie polskich strażaków jest: 39 ratowników grup poszukiwawczych z Warszawy, Poznania, Łodzi, Nowego Sącza, czterech ratowników chemicznych oraz cztery psy. Ratownicy są przygotowani na siedem dni ciągłej pracy na miejscu. Grupą dowodzi st. bryg. Mariusz Feltynowski, kierujący wcześniej działaniami ratowniczymi w czasie misji po trzęsieniach ziemi na Haiti i w Nepalu.

Z kolei wiceszef MSZ Paweł Jabłoński przekazał, że razem ze strażakami poleciał 11-osobowy zespół medyczny z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. W jego skład wchodzą zarówno lekarze, jak i specjaliści ds. pomocy humanitarnej, którzy na miejscu będą oceniali potrzeby i kierowali rozdziałem tej pomocy, w taki sposób, by ona trafiała do osób najbardziej potrzebujących. Dodał, że przez najbliższe dni Polska będzie kontynuowała pomoc dla Libanu. Prawdopodobnie wysłany tam zostanie następny samolot z transportem, który zabierze strażaków i medyków z powrotem do kraju.

Z ostatnich informacji wynika, że liczba ofiar śmiertelnych wtorkowej eksplozji wzrosła do 135. Około 5 tysięcy osób jest rannych. W związku z sytuacją libański rząd ogłosił stan wyjątkowy dla miasta Bejrut, który ma obowiązywać przez dwa tygodnie.

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową, zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km.

Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze.

UCZNIOWIE WRÓCĄ DO SZKÓŁ

5 sierpnia 2020 

Resort edukacji chce, by we wrześniu uczniowie wrócili do tradycyjnego modelu nauczania w szkołach. Dyrektorów placówek będą obowiązywały nowe wytyczne. To wytyczne, które mówią dosyć szczegółowo o tym, jak zorganizować zajęcia, lekcje, jak powinno odbywać się wydawanie chociażby posiłków – wskazał szef resortu edukacji. A także co robić, kiedy uczeń bądź pracownik szkoły miałby problemy ze zdrowiem spowodowane koronawirusem. Ministerstwo Edukacji Narodowej przewidziało także scenariusz działania w sytuacji, kiedy na określonym obszarze kraju wzrosłoby zagrożenie epidemiczne.

To duże wyzwanie dla dyrektorów szkół, bo to na nich spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Zgodnie z tym co przedstawiło dziś Ministerstwo Edukacji Narodowej, podczas zajęć nie trzeba będzie nosić maseczek. Co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, nauczyciel będzie musiał jednak wywietrzyć salę.

UPAMIĘTNIENIE OFIAR LUDOBÓJSTWA DOKONANEGO NA MIESZKAŃCACH WARSZAWSKIEJ WOLI

5 sierpnia 2020

W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające ludobójstwo dokonane na mieszkańcach warszawskiej Woli. W ciągu kilku pierwszych dni powstania Niemcy zamordowali ponad 50 tys. mieszkańców tej dzielnicy. Między 3 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w domach, fabrykach, szpitalach Woli doszło do zorganizowanego mordu dokonanego na ludności cywilnej, jednego z najokrutniejszych w dziejach II wojny światowej. To była zemsta Niemców za wybuch Powstania Warszawskiego. Największego mordu dokonano 5 sierpnia, była to tzw. czarna sobota.

Wieczorem głównodowodzący, słynny kat Woli Hains Reinefarth podawał swoim przełożonym, że w ciągu jednego dnia zabił 10 tys. osób na Woli powiedziała Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Historycy mówią natomiast o 20 tysiącach. Mordy były kontynuowane 6 sierpnia. Wtedy miała miejsce pacyfikacja kolejnych rejonów Woli. Natarcie szło od zachodnich przedmieść. Wtedy nie oszczędzano nikogo – ginęły całe rodziny, harcerze, zwykli ludzie; ginęli kapłani i siostry zakonne. Tak było m.in. przy ul. Karolkowej 49, na terenie klasztoru ojców redemptorystów.

Niemcy byli w tym czasie bezwzględni dla każdego, kogo na swojej drodze zobaczyli. Dlatego też wielu mieszkańców Woli ukrywało się przed oprawcami w piwnicach, schronach i w ten sposób przeżyli.

Ofiary tamtych wydarzeń upamiętnione zostały 1 sierpnia na Cmentarzu Powstania Warszawskiego. Mszy św. w intencji powstańców warszawskich oraz cywilnych ofiar ludobójstwa na warszawskiej Woli przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przypomniał, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest fundamentem teraźniejszości i przyszłości.

Warto wspomnieć, że główny kat Woli Hains Reinefarth nigdy nie został osądzony. Nie wiadomo także do dziś, na czyj rozkaz dokonano tych zbrodniczych aktów. Dlatego historycy wymieniają Heinricha Himmlera obok Adolfa Hitlera. 

POLSKI RZĄD – POD PRZYKRYWKĄ BUDOWANIA DOMÓW – CHCE ZAWŁASZCZYĆ DZIAŁKI LEŚNE

4 sierpnia 2020

Polski rząd na czele z Panem Premierem RP Mateuszem Morawieckim w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój budowy domów (UD89) wraz z autopoprawkami zgłoszonymi w piśmie z dnia 23 lipca 2020 roku zamierza przekazać do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) ponad 300 tys. ha gruntów leśnych (jest to wielkość porównywalna do jednego województwa) – informuje Ekologiczne Forum Młodzieży.

Takie działanie polskiego rządu, jak wskazuje forum, spowoduje negatywne skutki dla Polski, takie jak zmniejszenie powierzchni lasów w kraju, zagrożenie suszą i powodzią, zmniejszy pochłanianie dwutlenku węgla przez drzewa oraz ograniczy dostępność dla turystów.

Ekologiczne Forum Młodzieży przypomina, że nie takie były obietnice Zjednoczonej Prawicy dotyczące Lasów Państwowych.

– W 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość poparło inicjatywę społeczną zbierania podpisów przeciw prywatyzacji lasów polskich. Dzisiaj pod przykrywką budowania domów w sposób inteligentny polski rząd chce zawłaszczyć sobie polską ziemię – działki leśne – podkreśla Ekologiczne Forum Młodzieży.

– Prosimy Was o wyrażenie swojego sprzeciwu i powiedzenie odważnego NIE dla tego haniebnego pomysłu – akcentuje forum.

WYSUNIĘTE DOWÓDZTWO KORPUSU USA UKORONOWANIEM NASZYCH DZIAŁAŃ

4 sierpnia 2020

Ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA to ukoronowanie starań o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce – powiedział w Krakowie minister obrony Mariusz Błaszczak.

Min. Mariusz Błaszczak we wtorek w Krakowie spotkał się z szefem sztabu Wojsk Lądowych USA gen. Jamesem McConville’em i dowódcą 1. Dywizji Piechoty Johnem Kolasheskim, wyznaczonym na dowódcę reaktywowanego V Korpusu i awansowanym do stopnia generała broni. W spotkaniu uczestniczyła też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Generałowie John Kolasheski i James McConville rozwinęli sztandar V Korpusu – to wojskowy zwyczaj upamiętniający początek lub koniec jednostki.

Dziś potwierdzamy decyzję, która została ogłoszona przez sekretarza obrony Marka Espera w ubiegłym tygodniu – o ustanowieniu w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu” – powiedział min. Mariusz Błaszczak. Jak dodał, „jest to decyzja, która stanowi ukoronowanie naszych działań związanych ze zwiększeniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce”.

Podziękował ambasador USA w Polsce za współpracę i za zaangażowanie w uzgodnienie treści umowy. Zwrócił się też do żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce i zapewnił ich, że prezydent, rząd i Polacy doceniają ich zaangażowanie.

James McConville zauważył, że wysunięte stanowisko dowodzenia V Korpusu Wojsk Lądowych USA w Polsce wzmacnia nasze relacje wojskowe; pozwala prowadzić dowodzenie i kontrolę sił operacyjnych USA w całej Europie. Gen. McConville przekonywał, że Polska i USA są połączone „silną więzią militarną”, „sojuszem wypróbowanym w boju, który jest coraz silniejszy”.

Mówiąc o reaktywacji amerykańskiego V Korpusu Wojsk Lądowych ocenił, że umiejscowienie wysuniętego dowództwa tego korpusu w Polsce jest „faktem historycznym”. Podkreślił też, że jest to korpus o bogatej historii, który służył w Europie m.in. w obu wojnach światowych, ale też podczas zimnej wojny oraz konfliktów w Kosowie, a także służył w Afganistanie i w Iraku.

Georgette Mosbacher podkreśliła, że aktywacja wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA w Polsce zbliży jeszcze bardziej polsko-amerykańskie siły zbrojne i zapewni lepszą integrację.

Awansowany podczas wtorkowej uroczystości do stopnia generała broni gen. John Kolasheski, który będzie dowodził V Korpusem dziękował swojej rodzinie podkreślając, że bez jej miłości, wsparcia i „delikatnego czasem kuksańca” nie byłoby go dzisiaj tutaj.

Mówił też o bliskich, którzy służą w wojsku na terenie Europy. Jak podkreślił, ma polskie korzenie – jego dziadek ze strony ojca wyemigrował do USA na początku XX wieku. Po zakończeniu służby w stopniu pułkownika ojciec gen. Kolasheskiego działa w miejscowym klubie popularyzującym Polskę.

Gen. Kolasheski zaznaczył, że wtorkowa uroczystość na kopcu Kościuszki jest przede wszystkim uczczeniem współpracy amerykańsko-polskiej.

PREZES UOKIK NAŁOŻYŁ BLISKO 213 MLN ZŁ KARY NA GAZPROM

3 sierpnia 2020

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom. To skutek  braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. Taki obowiązek wynika z przepisów europejskich, na których opiera się polska Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.

Nałożenie kary na Gazprom związane jest z prowadzonym postępowaniem w sprawie utworzenia konsorcjum finansującego budowę gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody Prezesa UOKiK. Tomasz Chróstny postawił w tej sprawie zarzuty sześciu spółkom: Gazpromowi z Rosji, Engie Energy ze Szwajcarii oraz czterem pochodzącym z Niderlandów: Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall. W trakcie trwania tego postepowania Prezes UOKiK zwrócił się o dokumenty istotne dla sprawy także do Gazpromu, jednak spółka odmówiła udzielenia informacji ważnych dla prowadzonego postępowania.

Obowiązek uzyskania zgody Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji przez spółki zagraniczne, a także obowiązek współpracy z Urzędem i udzielania żądanych informacji oraz dokumentów wynika z przepisów europejskich, na których opiera się polska Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.

Za naruszenie zakazu dokonania koncentracji bez uzyskania zgody Prezesa UOKiK grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy. Ponadto, jeżeli koncentracja została dokonana, a przywrócenie konkurencji na rynku nie jest możliwe, Prezes Urzędu może nakazać zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy, udziałów lub akcji zapewniających kontrolę nad przedsiębiorcą, a także rozwiązanie spółki, nad którą przedsiębiorcy sprawują wspólną kontrolę. 

PAMIĘĆ O BOHATERACH POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia 2020

W godzinę „W”, która była formalnym początkiem zrywu, cała Polska oddała hołd powstańcom warszawskim – rozległ się dźwięk syren, zatrzymały się samochody, stanęli przechodnie. Główne uroczystości z udziałem władz państwowych odbyły się przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. U stóp pomnika Gloria Victis oddajemy cześć pokonanym ale nie zwyciężonym. Dla kolejnych pokoleń Polaków ich postawa była i nadal pozostaje źródłem mocy i wzorem do zdecydowanego działania w słusznej sprawie, w obronie wolności i godności każdego człowieka – mówił ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Przed pomnikiem złożono wieńce upamiętniające poległych powstańców.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym likwidację  Szpitala Wolskiego przez Niemców. To wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców Woli, pacjentów szpitala, ale przede wszystkim to wielkie świadectwo bohaterstwa, służby i oddania pacjentom do samego końca lekarzy i całego personelu medycznego Szpitala Wolskiego – podkreślił prezydent. Lekarze byli świadomi sytuacji i zagrożenia, mimo to zostali by służyć chorym. Niemcy wymordowali na Woli personel i pacjentów.

Rzeź Woli jest uważana przez historyków za największą zbrodnię ludobójstwa, jaka miała miejsce jednorazowo w czasie całej II wojny światowej. Uroczystości z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego miały miejsce także w Muzeum Powstania Warszawskiego. Przekazano dokumenty Solidarności Walczącej do Archiwum Akt Nowych.

To bardzo wzruszający dzień. Dzień, w którym możemy przekazać tę pałeczkę w sztafecie pokoleń kolejnym już teraz badaczom, ale również ludziom z pracy, których narodzi się ta głębsza prawda, prawda o czasach, w których przyszło nam żyć – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Solidarność Walcząca założona przez Kornela Morawieckiego czerpała z dorobku Armii Krajowej – dodał szef rządu. W latach 80. wzorowaliśmy się na Armii Krajowej, wzorowaliśmy się na zasadach konspiracyjnych, na bohaterstwie chłopców i dziewcząt – żołnierzy AK, największym szacunkiem otaczaliśmy też tych, którzy byli z nami w Solidarność Walczącej i jednocześnie wcześniej byli w AK – podkreślił prezes Rady Ministrów.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował, przyjaciołom i druhom którzy na wezwanie jego śp. ojca Kornela Morawieckiego „stanęli i oddawali swoje najlepsze lata w służbie Rzeczpospolitej”. Dzięki wam, dzięki takim ludziom ta niepodległość  nadeszła, nadeszła szybko i dziś możemy mówić o aktach, dokumentach Solidarności Walczącej jako świadectwie walki o wolną, suwerenną, niepodległą i solidarną Rzeczpospolitą – mówił premier.

Pamięć i prawda to podstawa” – mówił podczas uroczystości  w Muzeum Powstania Warszawskiego wicepremier prof. Piotr Gliński.

W tamtych czasach przez całe lata dla wielu pokoleń Polaków najważniejsza była walka, opór. To było wtedy podstawowe, od tego zależał dalszy rozwój Polski. W  tej chwili  ta nasza walka oznacza pracę dla Polski – zwrócił uwagę minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Przedstawiciele rządu składali kwiaty w wielu miejscach stolicy, które upamiętniają powstańców warszawskich.

 

CATEGORIES
COMMENTS
0